Týdeník Ekonom má k dispozici výsledky unikátní studie, kterou si nechala vypracoval německá společnost DHL. Tým desítek vědců a ekonomů v ní načrtl celkem pět různých scénářů, které svět vyobrazují například jako místo, kde státy hledí jen samy na sebe, nebo jako místo, kde tón neudávají národní vlády, ale radnice mnohamilionových měst.

Belgický ekonom Fathi Tlatli podle těchto závěrů připravuje návrhy konkrétních řešení pro budoucí rozvoj globální přepravy. (Rozhovor s ním najdete - ZDE.)

První scénář
Divoká ekonomika - hrozící kolaps

Svět se vyznačuje masivní spotřebou a vytrvalým hladem po energetických surovinách. Obchodní překážky byly odstraněny a celosvětový obchod vzkvétá. Ekonomická moc se přesunula do Asie a někdejší "rozvíjející se ekonomiky" zastínily Západ. Tento svět však v sobě již nese zárodek svého zániku: nekontrolované využívání přírodních zdrojů vede ke stále častějším přírodním katastrofám, které často narušují přepravu zboží a zásobování.

Druhý scénář
Vláda megaměst

Národní státy jsou oslabené a centrem světové moci se staly mnohamilionové metropole. Každá z nich řeší problémy se znečištěním a dopravními kolapsy, proto jsou nucené vzájemně spolupracovat. Jejich zájmem je volný obchod a takzvaný zelený růst. Místo národních vlád ale prosazují své zájmy raději přes nadnárodní instituce. Výroba ve městech se stává plně automatizovanou a doprava včetně té nákladní se stále více stěhuje pod zem. Své návyky mění i spotřebitelé - místo nákupu zboží preferují jeho pronájem.

Třetí scénář
Životní styl na míru

V tomhle světě jsou rozhodující individualizace a osobní spotřeba. Zákazníci si zvykli vytvářet si své vlastní produkty. Hlavní roli proto hraje technologie 3D tiskáren, jež spotřebitelům nabízejí možnost tisknout produkty na míru. Obchod se oproti dnešku rapidně změní. Masové využití tiskáren způsobí, že zboží bude třeba přepravovat pouze na krátké vzdálenosti, přičemž na velké vzdálenosti budou proudit zejména jen data, polotovary a nerostné suroviny. Důraz se začne klást na dodávky kazet pro 3D tiskárny, stejně jako na sběr a recyklaci starých produktů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.