Nejstarší britská lodní společnost Stephenson Clarke Shipping Ltd. se stala další obětí ekonomické recese v Británii a pokračujícího zpomalení globálního ekonomického růstu. Účetní společnost Tait Walker LLP oznámila, že Stephenson Clarke Shipping v červenci prodal poslední ze svých šesti lodí a nyní je v likvidaci.

Firmu založily bratři Clarkové, oba námořníci, za vlády krále Jiřího II. v roce 1730. Firmě se dařilo hlavně v době průmyslové revoluce, kdy přepravovala uhlí z Newcastlu. Později rozšířila přepravu i na další komodity, včetně obilí, hnojiva a ocele a do dalších oblastí, jako jsou severní Evropa, Středomoří a západní Afrika.

Stephenson Clarke si v letech 2007 až 2009, kdy prudce rostly na nové rekordy sazby za přepravu, objednal velké množství nových plavidel. Nárůst kapacity přepravy však přišel ve chvíli, kdy globální ekonomika začala slábnou a sazby za přepravu se prudce propadly.

Firma se snažila zabránit problémům prodejem svých lodí a snížením nákladů, ani to jí však nepomohlo, napsaly agentury AP a Reuters.

"Zatímco předchozím ekonomickým poklesům jsme odolali, současné podmínky na trhu jsou jedny z nejhorších, jaké jsme zažili za mnoho let a oživení se nečeká nejméně v příštích 12 až 18 měsících," uvádí se ve společném prohlášení firmy a likvidátora.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist