Šance, že by se dluhovou krizí zasažená Evropa konečně odrazila ode dna, se vzdaluje. Dokazují to poslední odhady růstu HDP v jednotlivých zemích za druhé čtvrtletí.

V recesi zůstává také Česko, když HDP proti předchozímu čtvrtletí klesl o o 0,2 procenta, meziročně o 1,2 procenta. Podrobně situaci tuzemské ekonomiky rozebíráme zde.

Ochabující ekonomika našich nejdůležitějších obchodních partnerů, jako jsou Německo a Slovensko, situaci dál komplikuje.

Odhad vývoje HDP za druhé čtvrtletí v úterý kromě České republiky zveřejňuje Francie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Slovensko.

Německo, vlajka, ilustrační fotoNěmecko: +0,3 %

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,3 procenta z 0,5 procenta v prvním čtvrtletí. Rostla ale o něco rychleji, než se čekalo.

Meziročně růst hrubého domácího produktu největší evropské ekonomiky zvolnil na 0,5 procenta z 1,7 procenta v předešlých třech měsících. Oznámil to v předběžném odhadu německý spolkový statistický úřad.

Ekonomové podle agentury Reuters očekávali v průměru mezičtvrtletní růst HDP o 0,2 procenta. Úřad uvedl, že ekonomice v posledním čtvrtletí pomohly domácí výdaje i zlepšená bilance zahraničního obchodu, což obojí vyrovnalo pokles investic.

"Vývoz rostl o něco více než dovoz," uvedl úřad. "Navíc doma byla soukromá i veřejná spotřeba vyšší než v předešlém čtvrtletí," dodal.

Německá vláda nyní předpovídá pro celý letošní rok růst jen o 0,7 procenta po loňském vzestupu o tři procenta. Přední německé ekonomické instituty však odhadují letos růst kolem jednoho procenta a příští rok zrychlení ke dvěma procentům.

 


 

Francie, ilustrační foto.Francie: 0 %

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí pokračovala ve stagnaci. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozími třemi měsíci již třetí čtvrtletí za sebou nezměnil, analytici i centrální banka čekali snížení v průměru o 0,1 procenta.

Ekonomiku podpořil růst firemních investic. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil statistický úřad Insee.

Insee dodal, že výdaje spotřebitelů, hlavní pohon francouzské ekonomiky, se ve čtvrtletí snížily o 0,2 procenta. Investice firem do základního majetku však stouply o 0,7 procenta po poklesu o 1,4 procenta na počátku roku. Mnoho firem totiž před prezidentskými volbami v dubnu a květnu omezilo své investice.

Vývoz se zvýšil o 0,2 procenta. Dovoz ale rostl rychleji a celkový výkon obchodu tak měl na ekonomiku negativní dopad.


 

Maďarsko - ilustrační fotoMaďarsko: -0,2 %

Maďarská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla do recese. Za duben až červen se hrubý domácí produkt ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížil o 0,2 procenta po propadu o procento v předchozím čtvrtletí. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad.

Meziročně hrubý domácí produkt klesl o 1,2 procenta, stejně jako v předchozím čtvrtletí. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles jen o procento. Statistici rovněž revidovali mezičtvrtletní tempo poklesu za první čtvrtletí z původních 1,2 procenta.

Info

Recese nastává, pokud ekonomika dvě čtvrtletí po sobě ve srovnání s předchozími třemi měsíci klesne.

Zpráva podle analytiků zvýší tlak na vládu, aby podpořila ekonomiku země, která je nejzadluženější zemí střední a východní Evropy. Její dluh dosahuje 80 procent výkonu ekonomiky.

Pokles se zřejmě rovněž stane důležitým bodem jednání s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou komisí o finanční pomoci, která se mají obnovit příští týden. Maďarsko si chce zajistit záložní úvěr od MMF a EU a doufá, že se mu tak podaří snížit současné vysoké náklady na dluh.


 

Ilustrační fotoSlovensko: 0,7 %

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí dál mírně zpomalila růst. V mezičtvrtletním srovnání její hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,7 procenta po tempu 0,8 procenta v prvním čtvrtletí. Meziroční růst HDP zvolnil na 2,7 procenta z předešlých tří procent, sdělil slovenský statistický úřad v rychlém odhadu.

Mezičtvrtletní tempo růstu skončilo výrazně nad očekáváním ekonomů dotázaných agenturou Reuters. Ti čekali v průměru růst o 0,3 procenta, zatímco u meziročního údaje se jejich odhady kryly s předběžným výsledkem.

Slovensko zvolnilo meziroční růst již v prvním čtvrtletí po tempu 3,4 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Podle úřadu to byl důsledek výrazného zpomalení růstu zahraniční poptávky, zejména v eurozóně, na kterou těžce doléhá dluhová krize.

Výkon nejchudší ekonomiky eurozóny bude ale i tak výrazně lepší než celé měnové unie, která se letos zřejmě propadne do recese. Slovenská ekonomika si letos vede také mnohem lépe než česká.

 


 

Portugalsko. Ilustrační fotoPortugalsko: -1,2 %

Portugalská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla hlouběji do recese. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt snížil o 1,2 procenta po poklesu o 0,1 procenta v prvních třech měsících roku. Vyplývá to z údajů zveřejněných portugalským statistickým úřadem INE. Domácí poptávka klesla vlivem úsporných opatření zavedených kvůli finanční pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali mezičtvrtletní pokles v rozmezí od 1,5 po 0,7 procenta. Meziročně se ekonomika snížila o 3,3 procenta. V prvním čtvrtletí po revizi klesla o 2,3 procenta.

INE dodal, že domácí poptávka prohloubila pokles. Vývoz sice rostl, avšak tempo růstu zpomalilo.

Portugalská vláda očekává, že ekonomika letos klesne o tři procenta. Portugalsko zažívá nejhorší recesi od 70. let minulého století kvůli úsporným opatřením, jejichž součástí je snížení počtu státních zaměstnanců a zvyšování daní, které mají dopad na domácí spotřebu.

Portugalsko se loni v dubnu stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na půjčce 78 miliard eur (zhruba dva biliony Kč). Mnoho ekonomů očekává, že kvůli recesi se Portugalsku nepodaří splnit dohodnuté podmínky pomoci a bude potřebovat další peníze pro svou záchranu.

graf hdp vyvoj michl

 

Autorem grafu je Aleš Michl, ekonom Raiffeisenbank

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist