Vláda schválila návrh novely, která má umožnit posílit příjmy státního rozpočtu z volných peněz státního podniku Lesy České republiky. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním kabinetu.

Návrh by měl začít platit letos v prosinci, aby ještě v letošním roce mohl stát z podniku čerpat až miliardu korun. Pro roky 2013 a 2014 se počítá shodně se čtyřmi miliardami korun ročně. Zákon má umožnit státu použít také peníze dalších státních firem. 

Současná právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňuje.

Miliardové Lesy ČR

LČR měly v polovině letošního roku k dispozici volných takřka 16 miliard korun. Jen za loňský rok vykázal podnik hrubý zisk 5,3 miliardy korun. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno kritizoval způsob, jakým LČR s volnými finančními prostředky nakládají. A těch je v tomto státním podniku mnoho. Lesy ČR měly ke konci roku 2011 k dispozici volných zhruba 10 miliard korun. Lesy České republiky však s výhradami NKÚ nesouhlasí.

"Novela zákona umožní zakladateli zřídit 'fond zakladatele', ze kterého se následně se souhlasem vlády ČR převedou volné finanční zdroje státního podniku do příjmů státního rozpočtu," stojí v předkládací zprávě. 

Vláda bude čerpat i z dalších pěti firem

V Česku v současnosti funguje 25 ekonomicky aktivních státních podniků. Navrhovaná úprava se podle materiálu krom LČR dotkne pěti dalších státních firem. Jsou jimi Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a národní podnik Budějovický Budvar. U ostatních státních firem se o zřízení fondu zakladatele zatím neuvažuje.

Koaliční strany se v rámci balíčku úsporných opatření pro roky 2013 až 2015 dohodly na tom, aby státní podnik LČR odváděl do státního rozpočtu každoročně čtyři miliardy korun.

Ministerstvo zemědělství mělo zabezpečit převod peněz od příštího roku, návrh má dát státu možnost čerpat peníze už letos. Případné převedení peněz z fondu zakladatele do rozpočtu má podléhat souhlasu vlády.

"Materiál může být v rámci jednání vlády ještě pozměněn, proto se k němu může ministerstvo financí více vyjádřit až po ukončení jednání vlády," řekl ČTK mluvčí MF Ondřej Jakob.

Lesy ČR se měnit na akciovou společnost nebudou

Ministr zemědělství Petr Bendl podobně jako jeho předchůdce Ivan Fuksa zpočátku prosazoval transformaci LČR na akciovou společnost, ze které by stát mohl každoročně mít dividendy. V červnu MZe uvedlo, že od nápadu ustupuje.

LČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesních pozemků ve vlastnictví státu, což je zhruba polovina všech lesů na území ČR. Fungování podniku léta provázejí aféry.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru