Šest měsíců po velkolepém startu, jenž se odehrál v únoru roku 2011, měl americký deník určený pouze pro počítačové tablety The Daily 80 tisíc předplatitelů. Dnes, po dalším roce, jich má 100 tisíc. Přitom podle odhadů analytické společnosti Gartner se jen letos očekává prodej 118 milionů tabletů.

Růst počtu předplatitelů The Daily se tedy téměř zastavil a rozhodně má k číslu 500 000, což je hranice rentability ohlášená při spuštění, hodně daleko.

S konceptem elektronických novin The Daily pro iPad je tedy něco špatně. Problém nebude v samotném nápadu číst zprávy na tabletu. Naopak, tablet je ke čtení zpráv ideální zařízení. The Daily pro uživatele tabletů jednoduše nenabízí žádný unikátní obsah ve srovnání s papírovými novinami a internetovými zpravodajskými servery.

The Daily udělal ještě jednu chybu: není nijak vyhraněný. Není to ani bulvár, ani speciální zpravodajství, zkrátka nabízí od všeho trochu. Tím, že The Daily nenabízí nic speciálního, se bez něj zkrátka obejdete.

Pak k tomu ještě přidejte to, že je samotná aplikace pro tablety zbytečně těžkopádná a nijak vám nezjednoduší čtení zpráv proti běžnému webu, spíše naopak. Neúspěch projektu proto nemůže být záhadou.

Papírové noviny zaniknou

Přitom mi tabletová verze The Daily přijde jako krok správným směrem, který si navíc zaslouží ocenění za odvahu. A je podle mě velká škoda, že se The Daily produktově nepovedl. Taky doufám, že tento neúspěch neodradí ostatní producenty obsahu od inovativních pokusů. Cesta konzumace obsahu na internetu a na tabletech stoprocentně správná je. Osobně se domnívám, že jednou tablety noviny vytlačí zcela, je to jen otázka formy nebo zařízení, ze kterého se ke čtení zpráv dostáváme.

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Jediné koncepční doporučení, které z tohoto smutného příběhu plyne, je, nechtít po čtenářích tabletových verzí zpravodajství předplatné, pokud nemáte opravdu výjimečný obsah.

Pak zkuste raději najít způsob, jak udělat aplikaci atraktivní, jednoduchou a pro lidi zábavnou, nechejte ji zdarma a najděte si dobrý model, jak aplikaci uživit z prodeje reklamy. Výjimečnost obsahu nebo jeho bezplatnost jsou jediné dvě do budoucna udržitelné možnosti, jak přistupovat ke zpravodajství pro tablety.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.