Severní Korea chce zlepšit svou image. A také svou ekonomiku. Do průmyslové zóny na severovýchodě země proto pozvala investory z Číny, Ruska, Velké Británie i dalších zemí.
Setkání bylo součástí mezinárodního obchodního veletrhu, který se konal v jedné výstavní hale v Rasonu. Tam chce vedení Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) vybudovat mezinárodní obchodní centrum.
Z regionu by se ale mělo stát středisko pro průmyslovou výrobu, turistiku a dopravu. Ačkoli je tato lokalita známá už přes dvacet let, zatím se zde zdaleka neobchoduje. Vznikají teprve silnice a železniční trasy.
Výstavba by se ale mohla brzy urychlit. Čína se totiž chce víc zapojit do spolupráce s KLDR na budování této průmyslové zóny.
Jak sdělilo čínské ministerstvo obchodu, podepsala KLDR minulý týden s Čínou dohodu o spolupráci při výstavbě hospodářské zóny v Rasonu. Nové průmyslové centrum by mělo vzniknout také na dvou říčních ostrovech u čínských hranic.
EKONOM: Krize svědčí diktaturám, Západ hledá nové trhy pro své zboží - čtěte ZDE
Někteří Severokorejci se vracejí do KLDR. Líčí pak "kapitalistické zlo" na jihu - čtěte ZDE
Některé čínské firmy už začaly se severokorejským režimem spolupracovat. Podle agentury AP například čínský koncern Yatai Group minulý týden oznámil, že podepsal s KLDR smlouvu na 50 let na vybudování komplexu určeného pro výrobu cementu a dalších stavebních materiálů.
Kromě vlastní spolupráce na samotné výstavbě zón by měla Čína zajistit také dodávky energií. Obě země se také dohodly na podpoře čínského turismu v KLDR.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.