Jeden z neobydlených řeckých ostrovů navrhuje litevským investorům koupit starosta tamní metropole Vilniusu Arturas Zuokas.
Peníze na jeho pořízení by nešly z kapes daňových poplatníků, ale ostrov by jim mohl sloužit k rekreaci.
"Ostrov by mohli koupit litevští podnikatelé a darovat ho hlavnímu městu nebo státu," citoval Zuokase ruský server Lenta.ru. Zuokas tak reagoval na nedávnou zprávu, že řecká vláda bude neobydlené ostrovy prodávat či pronajímat.
Ostrov by podle něj mohl sloužit jako dovolenková destinace Litevců a jako nový trh pro domácí investory. "Pustý ostrov" by mohl také získat status 22. městské části.
Ostrov je velký asi sedm kilometrů čtverečních, což zhruba odpovídá vesnici s tisícem obyvatel. Starosta také uvedl, že pokud by se investice osvědčila, pak by se mohly nakoupit další ostrovy.
Podle starosty ostrovy před ekonomickou krizí stály každý asi 5,7 milionu dolarů (asi 113 milionů korun), ale v současné chvíli jejich cena prudce klesla.
Soukromé ostrovy jsou nyní mnohem levnější. Jejich ceny spadly i o 80 procent - čtěte ZDE
Podnikatel nabízí boháčům plovoucí ostrovy. Vyrábět se mají na Slovensku - čtěte ZDE
Nápad s nákupem ostrova není první kuriozitou za Zuokasova vedení města. V roce 2002 rozestavil po ulicích policisty z lepenky a loni obrněncem přejel špatně zaparkované auto na cyklostezce.
Podle internetové encyklopedie Wikipedie připadá na ostrovy přibližně jedna čtvrtina rozlohy dnešního Řecka. Země má přes 3000 ostrovů, z nichž 167 jich je stále obydleno.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist