Ministr průmyslu Martin Kuba v úterý navrhl do rady telekomunikačního úřadu advokáta Roberta Pelikána. Po jarním jmenování novináře HN Ondřeje Malého se jedná už o druhou překvapivou nominaci do čela úřadu, jehož práci dlouhodobě kritizuje ministr Kuba i předseda vlády Petr Nečas.
Příchod advokáta specializujícího se na obchodní a antimonopolní právo má ukázat, že se regulátor bude schopný vypořádat s poměry v českých telekomunikacích, zvláště po aukci frekvencí na nové sítě.
S tím spojený příchod a úspěch čtvrtého operátora, o kterého má zájem například skupina PPF, bude záviset právě na tom, jestli úřad ohlídá férovou konkurenci na trhu.
"Ceny telekomunikačních služeb, které dopadají především na české domácnosti, živnostníky a menší firmy, patří mezi nejvyšší v Evropě. A Češi za ně nedostávají adekvátní protihodnotu," uvedl Kuba.
"Doktor Pelikán díky své erudici a praxi bezpochyby přispěje k dalšímu rozhýbání úřadu. Je zárukou, že v jeho osobě ČTÚ získá expertní znalosti práva, ekonomie, domácí i zahraniční rozhodovací praxe, které v současném složení Rady chybí," uvedl ministr na Pelikánovu adresu.
ČTÚ v současnosti také analyzuje český trh mobilního volání. Aby mohl přinutit současné operátory pustit do sítí konkurenci už příští rok, musí prokázat, že se dohromady chovají jako monopol. Následně pak bude muset ohlídat jaké ceny vlastníci sítí novým konkurentům budou účtovat. Úřad také vede spor s Evropskou komisí o zmírnění regulace pevného připojení k internetu. Čeští úředníci argumentují vyšší soutěží mezi Telefónikou a lokálními poskytovateli.
Pokud vláda Pelikána do rady schválí, nahradí bývalého poslance Zdeňka Švrčka, kterému skončil mandát. Kromě něj a novináře Malého v pětičlenné radě sedí ekonomka Jana Fürstová a bývalý ministr Milan Šimonovský. Kritizovanému předsedovi rady Pavlu Dvořákovi pak končí mandát v příštím roce.
Kritik antimonopolního úřadu
Dvaatřicetiletý Pelikán je partnerem vlastní advokátní kanceláře Vrána & Pelikán, která je v oblasti hospodářské soutěže doporučována i mezinárodními žebříčky. Pelikán patří ke kritikům Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který viní z nečinnosti při ochraně českých zákazníků proti kartelům a monopolům. Postavil se také do opozice k novému občanskému a obchodnímu zákoníku, který má začít platit od roku 2014. Podle Pelikána přinese zmatek a ztíží život běžným lidem i firmám.
Vlastní kancelář založil společně s předsedou Britské obchodní komory advokátem Luďkem Vránou v roce 2008. Dříve působil v české kanceláři Císař, Češka, Smutný a spol., později v mezinárodní advokátní kanceláři Linklaters. Absolvoval i půlroční stáž u Evropského soudního dvora v Lucemburku. Kromě soutěže se zaměřuje na korporátní právo, obchodní smlouvy a soudní spory. Napsal komentář k zákonu o přeměnách obchodních společností a vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Pelikán pochází z právnické rodiny. Jeho matka, profesorka Irena Pelikánová, je soudkyní soudu prvního stupně Soudního dvora EU. Předtím působila mimo jiné v české komisi pro cenné papíry a je považována za jednu ze zakladatelek porevolučního obchodního práva. Otec Dragutin Pelikán přednášel právní dějiny na pražské právnické fakultě se zaměřením na ruskou právní historii. Bratr Tomáš je také úspěšným advokátem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist