Do dobrovolného druhého pilíře penzijního systému se v příštích letech zapojí 50 až 60 procent lidí, předpokládá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Řekl to novinářům s odkazem na odbornou studii Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) a zkušenosti zemí, kde podobné systémy existují.

Druhý pilíř penzijního systému, v němž bude možné převést část sociálního pojištění na individuální účty u soukromých penzijních společností, má být podle představ vlády spuštěn od počátku příštího roku. Po odložení jeho startu přinejmenším o tři roky volá opoziční ČSSD.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Vzhledem k očekávaným negativním dopadům demografického vývoje na první, průběžně financovaný pilíř, se skutečně může polovina lidí i více zapojit do druhého pilíře," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok sdělil, že asociace pracuje s konzervativnějším odhadem. Podle Rusnoka se do druhého pilíře zapojí půl milionu až jeden milion účastníků.

Stát bude mít kontrolu nad penězi

Kalousek odmítl výtky opozice, že by stát neměl nad prostředky ve spořící části druhého pilíře kontrolu.

"Soukromé spoření bude pod důslednou kontrolou státu," zdůraznil. Peníze podle něj budou v roce 2013 vybírat finanční úřady, po spuštění systému jednotného inkasního místa v roce 2014 pak právě tento systém.

Pokud se penzijní společnost s účty druhého pilíře dostane do potíží, převezme účty klientů jiný, zdravý fond či finanční ústav, uvedl ministr financí.

Prostředky ve fondech druhého pilíře tak budou přísně odděleny od ostatního majetku správce, tedy penzijní společnosti. Na hospodaření s majetkem klientů má navíc dohlížet Česká národní banka.

Naspořené peníze půjde dědit

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) zase připomněl, že peníze naspořené ve druhém pilíři budou předmětem dědického řízení.

V případě nešťastné události, kdy se účastník systému nedožije penzijního věku, tedy jeho rodina nepřijde o prostředky uložené ve druhém pilíři.

Do druhého pilíře budou lidé moci od příštího roku nově odvádět tři procenta z hrubého platu, která by jinak odvedli do průběžného systému. K nim budou ale muset připojit dvě procenta ze své hrubé mzdy. Rozhodnutí vstoupit do nového pilíře je dobrovolné, ale nedá se vzít zpět.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist