První žárovku vyrobil Thomas Alva Edison 21. října 1879, svítila přesně 40 hodin a měla vlákno z bambusu. První elektrické světlo v našich zemích pak měl Robertův cukrovar v Židlochovicích, už v roce 1880. Od září budou ale v Židlochovicích svítit "LED zdroji". Romantika je pryč.

Velmi nízká energetická účinnost klasických žárovek totiž přiměla Evropskou unii k jejich regulaci (nařízením EK z roku 2009). A končit budou i některé halogenové zdroje. Budoucnost je podle komisařů EU v technologii LED. Označení "žárovka" není v tomto případě rozhodně na místě.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Lidé sice reptají na to, že EU zakázala vyrábět tradiční světelný zdroj, ale jedním dechem dodávají, že pokud mohou svítit něčím, co si bere oproti klasickým žárovkám jen pětinu elektrického proudu, chtějí to mít i přes vyšší pořizovací cenu doma," říká pro IHNED.cz Štěpán Junek ze společnosti eSvětlo.cz, která se prodejem osvětlení v Česku zabývá.Z průzkumu vychází jako nejefektivnější náhrada technologie LED, těsně před kompaktní úspornou žárovkou. "Právě ty mají oproti LED žárovkám nedostatky v tom, že obsahují rtuť a mají delší náběh. Proto se dá říct, že nejlepší alternativou za klasickou žárovku s wolframovým vláknem je LED," dodává v rozhovoru Junek.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se