Ochota jednotlivých ministerstev a státních úřadů k úsporám v příštích letech je minimální. Novináře o tom dnes informoval člen poradních orgánů Národní ekonomické rady vlády (NERV) analytik Raiffeisenbank Aleš Michl s tím, že ministerstva a státní úřady jsou podle jeho informací ochotny do roku 2014 včetně letoška celkově ušetřit zhruba 1,6 miliardy korun.

Výdaje na provozní činnost státu jsou přitom 1,5 bilionu Kč ročně. Reakci ministerstva financí zjišťujeme.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Úsporné tabulky plné nul

Podle Michla tento týden NERV obdržel tabulku, kde každé ministerstvo a velký úřad navázaný na státní rozpočet měly vyplnit, kolik hodlají ušetřit v letech 2012-2014.

"V devadesáti procentech kolonek byly samé nuly. Máme celkem 492 organizací státní správy. Výdaje na provozní činnost tohoto státu tvoří u nás 1,5 bilionu ročně. Za tři roky jsou tak schopny naše úřady úspor necelých 0,044 procenta z výdajů, které za tři roky utratí. Prostě nějak se resortům nechce šetřit a tak se zvyšují daně," řekl Michl.

Od příštího roku by se měly zvýšit sazby DPH na 15 a 21 procent.


"Rozšíření agend povede k tomu, že úspory budou eliminovány výdaji na nové agendy. Dojde však k vyššímu výběru příjmů od občanů. A to o 95 mil. Kč ročně počínaje rokem 2014"

Český úřad zeměměřičský a katastrální


Michl navrhuje šetřit na provozu

Nejvíce hodlá ušetřit do roku 2013 podle tabulky ministerstvo práce a sociálních věcí, a to přes jednu miliardu korun. Následuje ministerstvo obrany s 390 miliony korun a ministerstvo zdravotnictví s více než 35 miliony korun.

Úspory plánuje podle informací dodaných NERV ještě Český telekomunikační úřad (16,8 milionu Kč), ministerstvo zemědělství (20 milionů Kč), ministerstvo školství (29 milionů Kč) a ministerstvo průmyslu (dva miliony Kč). Ostatní úřady a ministerstva s úsporami prý nepočítají.

Michl se domnívá, že ministerstva by mohla výrazné částky ušetřit na provozu. Provozní výdaje, mezi které patří například cena volání nebo elektřiny, by přitom měly být srovnávány s cenami u soukromých firem.

"Pokud tam budou velké rozdíly, měli by to doplatit úředníci ze svého," navrhuje například Michl.


"Zrušením agendy A304 (zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů) a jejím převedením na soudy dojde k úspoře 50 zaměstnanců a úspoře osobních výdajů v částce 16,8 mil. Kč od 1. 1. 2014. Tato agenda však nezaniká a spolu s nutnými výdaji přechází na Ministerstvo spravedlnosti."

Český telekomunikační úřad


Úspory v mil. Kč (zdroj: A. Michl):

bez n zvu

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru