Letošní sklizeň obilovin je podle šéfa agrární komory Jana Veleby meziročně asi o 18,5 procenta nižší. Neúroda v dalších zemích světa vede k růstu cen potravin, přičemž soběstačnost českého zemědělství klesá, což v důsledku ohrožuje stabilitu země. Prezident Václav Klaus ale míní, že není třeba propadat panice, protože loni byl mimořádně úrodný rok. Lidé by podle něj měli nakupovat české potraviny. Vyzval je k tomu na národních dožínkách, které se oslavují na českobudějovickém agrosalonu Země živitelka.
"Myslím, že není důvod propadávat jakékoliv panice, i když ta letošní sklizeň je o pětinu nižší, než byla loni, je třeba to spíše vztahovat k jakémusi průměru několik posledních let, než k tomu vrcholnému bodu. Já jsem optimista, protože vím, že poslední data byla, že letošní úroda je o 22 procent nižší, než loni, pan prezident agrární komory řekl o 18 procent nižší než loni, věřím, že za měsíc dojdeme k číslu 14 nebo 12 procent. Nepropadejme panice," uvedl Klaus.
Prezident míní, že nevyrovnanost obchodní bilance, kdy ČR dováží daleko více potravin, než vyváží, mohou lidé změnit nákupem českých výrobků. Ocenil iniciativy posledních let podporující tento trend. Podle Klause lidé již začínají hledat, kde byl produkt vyroben. "Za sebe mohu říct, že když si jdu koupit jogurt, tak hledám, jestli je to Madeta, nebo Olma nebo Choceň, a v momentu, když je to něco jiného, tak já si to nekoupím. Kdyby takto uvažovalo více lidí, možná, že by to všechno dopadlo úplně jinak," řekl.
Velké regionální rozdíly
Podle Veleby sklizeň obilovin meziročně klesla o 18,5 procenta, obilí se sklidilo o 1,330 milionu tun méně. "Letošní rok je pozoruhodný tím, že jsou obrovské rozdíly v rámci regionů i mezi regiony. Velmi je postižena jižní Morava, která má výnos meziročně nižší o 65 procent. Tam je situace velmi vážná, zejména ve firmách, které mají živočišnou výrobu," řekl.
Představitelé agrární komory míní, že pomoc deklarovaná ministerstvem zemědělství je nedostatečná. Zápůjčka krmného obilí, která se připravuje ze státních hmotných rezerv, totiž podle Veleby zemědělcům příliš nepomůže. "Za obilí se bude platit úrok, což je v pořádku, ale není v pořádku, že úrok bude vycházet z tržní ceny obilí.
Znamená to, že postiženým zemědělcům, kteří mají výnos u obilí 1,5 či dvě tuny z hektaru, budou obilí půjčovat za tržní cenu, která je hodně přes 5000 korun za tunu, to je pro nás velké zklamání," uvedl Veleba.
Představitelé agrární komory na Zemi živitelce opakovaně upozornili, že potravinová soběstačnost České republiky neustále klesá a ohrožuje to stabilitu země. Nejméně je českého vepřového masa, drůbeže a vajec, ale také ovoce a zeleniny. Letos poprvé nastává situace, kdy nebude možné dovézt levné potraviny. Už od května kvůli neúrodě stoupají ceny obilí, kukuřice a sóji.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist