České firmy mají v Číně největší šance uspět v odvětví strojírenství a dopravy. Ve 14 čínských městech se v současné době staví metro, budují se také tramvajové sítě. Tam mohou tuzemští výrobci využít příležitosti. V rozhovoru pro ČTK to řekl český velvyslanec v Číně Libor Sečka.
Čeští exportéři, hledající nové mimoevropské trhy pro své výrobky, mají podle něj v poslední době stále vyšší zájem o čínský trh. Úspěšná už byla například Škoda Electric, dceřiná firma Škody Transportation, která loni vyhrála tendr na dodávku kompletní trakční výzbroje pro 23 pětivozových jednotek metra pro čínské město Suzhou v hodnotě půl miliardy korun.
Náklady na práci v Číně každý rok rychle rostou, podle Sečky tak výrobci přesunují své závody do levnějších části země, tedy do vnitrozemí a na západ, kde cena práce ještě není tak vysoká. Například v provincii Sin-ťiang nyní otevírá nový závod koncern Volkswagen. Čínská vláda poskytuje investorům, kteří do těchto oblastí vstupují, pobídky.
Náš export do Číny loni vzrostl o 33 procent na 1,67 miliardy dolarů, v letošním prvním pololetí se zvedl o 15 procent. Saldo obchodu se loni prohloubilo na 17,2 miliardy dolarů v neprospěch ČR.
Jak mohou české firmy uspět na čínském trhu? O jaké zboží je největší zájem? Na co si dát naopak pozor?
Ptali jste se Libora Sečky, velvyslance České republiky v Číně. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pondělí 10. září.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist