Hra o DPH začíná. Je spíše politickým, než ekonomickým tématem. Přesto už je na finančním trhu vidět. Na středeční komplikace při schvalování úsporného balíčku zareagovaly ceny tuzemských státních dluhopisů, nepatrně vzrostly.
Kalouskovy úspory zaplatí hlavně zaměstnanci a důchodci. Vláda může i přitvrdit - čtěte ZDE
Možností ke škrtům je dost, řekl Nečas. Začne u aut, budov a počítačů pro úředníky - čtěte ZDE
Co tedy může přinést nejistota kolem daňových zákonů a na ně navazujícího státního rozpočtu? "Pokud by byl deficit větší, změní se křivka rozpočtů, bude směřovat nahoru. Mohlo by nás to poškodit na finančních trzích," říká analytik společnosti Cyrrus a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka.
Jedno je tak jasné, finanční trhy po problémech jižního křídla eurozóny negativně reagují na každou podobnou zprávu. Oslabená důvěra by podle analytiků mohla Česku prodražit půjčování.
Vážnější problém, případný pád vlády
Ještě větší problém by nastal, pokud by ale kabinet premiéra Nečase padl. V takovém případě by například podle Miroslava Freyera z Komerční banky mohla oslabit koruna i o několik desítek haléřů.
"Myslím, že si všichni uvědomují důležitost tohoto kroku, že se podaří nastavit daňové zákony tak, aby byla trajektorie schodků dodržena. Na tom se asi shodnou všechny strany v koalici. Jde tedy jen o přístup," doplňuje ho Procházka.
Možnost kompromisu vidí člen NERV ve zvýšení DPH na kratší než navržené období, třeba jen na rok nebo ještě méně. Někteří z politiků již totiž říkali, že "by to stačilo".
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist