V nadcházejících měsících neočekáváme zásadní zhoršení situace v žádném z klientských segmentů, uvedl mimo jiné v rozhovoru pro Patria.cz generální ředitel Komerční banky Henri Bonnet přes výhled letošního poklesu tuzemské ekonomiky o 1,1 procenta a očekávání, že ČNB v září dále sníží úrokové sazby.
V dividendové politice vidí KB potenciál nadále vyplácet zhruba 60 % čistého zisku jako vhodný poměr mezi silnou kapitálovou vybaveností a financováním rozvoje.
Bonnet ale také připomněl, že nízké sazby brzdí ziskovost právě bank se silnou likviditou, jakou je i KB, spolu s opatrností podniků i spotřebitelů a že celé odvětví bude v blízkém budoucnu dále čelit výzvám slabosti ekonomik i zájmům posilování regulace.
Na druhé straně právě nízké sazby spolu s poklesem cen nemovitostí výrazněji oživují oblast hypoték.
Dluhová krize v Evropě podle Bonneta bude vyžadovat kreativní řešení s možným zapojením eurodluhopisů a europoukázek a možnou přeměnu EFSF či ESM do speciální formy právnické osoby financované přímo a nepřímo Evropskou centrální bankou.
Co pokračování krize nezměnilo, je pohled banky na italskou investici. O Itálii stále KB hovoří jako o „jiném případu“ díky absenci realitní bubliny, silnému průmyslu a primárnímu přebytku veřejných financí.
Patria.cz: Komerční banka uzavřela druhé čtvrtletí roku s čistým výsledkem vysoko nad očekáváním trhu díky kombinaci rostoucích výnosů z obchodování, nižších odpisů, podpory prodeje podílu v ČMZRB, navíc při eliminaci rizika prodejem zbytku držených řeckých a portugalských dluhopisů. Lze na základě obrazu 2Q a první poloviny roku hovořit o zlepšování podmínek pro ziskovost banky a její podnikání celkově? Jste s dosavadním vývojem hospodaření KB od počátku roku s ohledem na podmínky na trhu spokojen?
*předseda představenstva a generální ředitel, Komerční banka
Henri Bonnet vystudoval práva na Univerzitě Poitiers. V rámci skupiny Société Générale zastával celou řadu funkcí, mimo jiné působil v její mezinárodní síti (Jižní Korea, Brazílie, Německo) a také v divizi podnikového bankovnictví.
V roce 1997 byl jmenován ředitelem zastoupení v Německu a od roku 2001 zastával funkci výkonného viceprezidenta a zástupce vedoucího divize Speciální finanční služby v Société Générale.
Do Komerční banky nastoupil v roce 2009 jako předseda představenstva a generální ředitel. Pan Bonnet je i členem řídicího výboru skupiny Société Générale (Group’s Management Committee).
Výsledky Skupiny Komerční banky k 30. 6. 2012 potvrzují dlouhodobou stabilitu v oblasti provozu, finanční síly, ale i schopnost určovat trendy v oblasti inovací finančních produktů. V tomto ohledu jsem s vývojem podnikání celé skupiny celkově spokojený.
Samozřejmě však musíme mít na paměti, že bankovní sektor bude v blízké budoucnosti čelit mnoha výzvám, z nichž je možno zmínit očekávání slabé výkonnosti evropských ekonomik, dlouho trvající krizi eurozóny, ale i záměry posílit regulaci bankovního sektoru v Evropské unii.
Potenciál ziskovosti banky se silnou likviditou, jakou je Komerční banka, je jednoznačně omezován nízkými tržními úrokovými sazbami, které omezují zisky z investování volných zdrojů. Zároveň čelíme riziku globálního ekonomického zpomalení.
Nízká úroveň důvěry spotřebitelů i podniků v budoucí ekonomický vývoj kombinovaná s úspornými opatřeními ve veřejném sektoru proto snižuje poptávku po úvěrech, a tím i prostor pro generování dodatečných výnosů.
Výhodou Komerční banky je v této nejisté ekonomické situaci správné nastavení obchodního a provozního modelu, dobrá pověst a dlouhodobé vztahy s klienty.
V poměrových ukazatelích výkonnosti dosahuje Komerční banka nejlepších výsledků nejen mezi českými, ale i evropskými bankami.
V řadě klientských segmentů jsme vnímáni jako referenční banka na českém trhu - máme tak nejlepší předpoklady nadcházejících výzev využít a vytvářet další hodnotu pro naše akcionáře.
Patria.cz: Nesporným pozitivem výsledků je pokles nákladů rizik (za 2Q u poloviny tržních očekávání) a poměrně silný růst úvěrového portfolia, který při porovnání s některými konkurenty na trhu i s přesahem na další trhy CEE není samozřejmý. KB hovoří také o zlepšování kvality úvěrového portfolia. Čemu připisujete tento příznivý vývoj a očekáváte plynulé zlepšování u úvěrů včetně jejich špatné části v nadcházejících kvartálech, nebo s ohledem na očekávaný vývoj ekonomiky připouštíte ještě případný výkyv u špatné části portfolia směrem vzhůru? Pokud ano, může jít o eskalaci na straně osob a domácností či spíše firem?
Máte pravdu, že se kvalita úvěrového portfolia Komerční banky zlepšuje. Náklady na rizika úvěrování poklesly v prvním pololetí meziročně o 6 % na 979 milionů Kč.
Ačkoli může s ohledem na nestabilní vývoj evropských ekonomik dojít v oblasti rizika k určitým výkyvům, v nadcházejících měsících neočekáváme zásadní zhoršení situace v žádném z klientských segmentů.
Citlivě sledujeme situaci českých exportérů, kteří mohou být postiženi zejména stagnací německé ekonomiky. Nejde však jen o Německo; nedávno jsem hovořil s podnikatelem, který se vzhledem k nenadálému zrušení zakázek od svého významného amerického klienta musel rozhodnout svou činnost, která poklesla o 80 procent, zcela ukončit.
Znamená to, že zároveň s rostoucí nezaměstnaností u nás a ačkoliv jsme zatím žádné podstatné zvýšení nákladů na riziko v portfoliu občanů nepocítili, v tomto segmentu určité zhoršení očekávat musíme.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.