Co se bude v úterý dít na veletrhu v Brně:
- Konference spolupráce průmyslu a škol pro konkureneschopnost - součástí bude například přednáška: Merkur stavebnice jako součást polytechnického celoživotního učení.
- Business den Ruské federace (ministr Martin Kuba, Georgij Kalamanov - náměstek ministra průmyslu RF).
- Česko-Indie ekonomické fórum (EEPC India).
- 13:00 On-line rozhovor čtenářů IHNED.cz s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou.
HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE
On-line reportáž
Jan Strouhal a Karel Tinl, editoři IHNED.cz
Dobrý den, jsme rádi, že IHNED.cz má tu čest vám přinášet aktuální zpravodajství přímo z dění Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (MSV Brno), který otevírá své brány právě dnes.
V následujících dnech budeme s kolegy přinášet nejen aktuální info, ale i rozhovory s představiteli nejen podniků, ale i politické scény, budeme vás informovat o zajímavých produktech vystavovatelů atd...
Několikadenní maraton tedy může začít...
Na úvod se podívejme na některá zajímavá čísla letošního veletrhu:
- 1900 téměř tolik zde letos bude vystavovatelů, což značí meziroční růst ve výši 17 %. Je to nejvyššíčíslo za poslední 4 roky
- 32 tolik zemí zde vystavovatelé reprezentují. Partnerskou zemí přitom je Indie, z které přijela více než stovka firem.
- 350 největší vystavovatelskou zemí je ale už tradičně Německo, z kterého do Brna přijelo přes 350 podniků
- 50 % takový bude letos celkový podíl zahraničních vystavovatelů
Pokud jste na veletrh, nebo se na něj teprve chystáte, zastavte se u nás.
Tým zpravodajského webu Hospodářských novin IHNED.cz najdete hned u indické expozice v Pavilonu Z.
Pokud zastupujete firmu, můžete nám ji zde představit, popsat svůj produkt nebo se prostě jen pochlubit, s kým už jste se domluvili na zakázce, nebo jaké máte pocity z celého veletrhu. Redaktoři IHNEDu ale často budou i v terénu, odchyťte si nás. Máme slušivá bílá trička se speciálním strojírenským logem...
Každý návštěvník našeho stánku navíc obdrží aktuání výtisk Hospodářských novin (prvními odběratelkami se staly dvě dámy z uklízecí čety pavilonu, až takový je zájem o naše výtisky!) a jako bonus si může vytvořit vlastnít titulní stránku HN se svou fotkou a rovnou si ji zde vytisknout.
To se vám jen tak nepoštěstí, tak neváhejte!
V 11:00 startuje v pavilonu Z "India Show" ... účastnit se budou ministři průmyslu ČR i Indie. A bude to velká akce. Česko totiž vyvezlo v roce 2011 do Indie zboží za 854,305 milonu dolarů, indický vývoz do Česka pak dosáhl 650,878 milionů. A obě čísla v posledních letech rostou (jak jinak ;-).
V zemi, která plánuje v příštích pěti letech investovat 1 bilion dolarů do infrastruktury, prostě příležitosti pro byznys jsou. "Obě naše země mají obrovský potenciál ve spolupráci v obchodu, investicích a vývoji technologií," potvrzuje Gaurab Majumdar, zástupce ředitele EEPC (Engineering Export Promotion Council), zastřešující organizace pro podporu indického strojírenství.
PS: Večer je plánována v "Indickém pavilonu" nebývalá show... Tak se těšíme...
"Česká republika je jedním z našich nejdůležitějších obchodních partnerů v regionu. To co v roce 1920 začínalo nenápadně, přerostlo dnes do strategického partnerství," říká Gaurab Majumdar, zástupce ředitele EEPC (Engineering Export Promotion Council), zastřešující organizace pro podporu indického strojírenství.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba právě se svým ruským protějškem Georgiem Kalamanovem otevřeli ruskou expozici. Přestřihli stuhu a ministr Kuba k tomu řekl, že je rád, že právě Rusko patří tady na veletrhu k největším vystavovatelům. "Rusko má na veletrhu statut čestneho hosta," řekl přímo. Pochválil si i rostoucí obchodní výměnu mezi oběma zeměmi.
Indie se stala partnerskou zemí strojírenského veletrhu v Brně
Firmy, které dorazily z Indie až do ČR a vystavují na veletrhu - najdete ZDE.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba má dnes nabitý program. Po otevření ruské expozice zamířil na druhý konec areálu, kde slavnostně zahájil otevření indické show. Ministr ochutnal indické pochutiny, k přípitku si pak zvolil bílé indické víno. Červené odmítl.
Otevírání jednotlivých expozic je velmi oficiální a politickou částí, na kterých moc nových informací nezazní. Ty se budeme dozvídat na jednotlivých byznys konferencích v následujících dnech.
Prošli jsme celý areál veletrhu, na parkovištích převažují pražské SPZ. Veletrh se pomalu plní. Vypadá to ale, že pondělí bude spíše politcikou, než byznysovou záležitostí.
Na strojírenském veletrhu je místo i pro elektromobilitu. Na toto téma sev Pavilonu E koná celodenní konference, kde se během dne například dozvíte, jaký je vývoj a prognózy elektromobility v Česku v porovnání se zahraničím.
Před chvíli skončila přednáška na téma Inteligence dobíjecích stanic. Ty nejmodernější už dokáží pracovat s vývojem počasí a podle předpokládané síly větru omezují, nebo naopak urychlují, dobíjení vozů. Zákazník se ale prý nemusí bát, že bude na dobíjecí stanici čekat, než na Baltu zafouká...
Mimochodem věděli jste, že společnost RWE (ano, tato německá firma se už nevěnuje jen plynu) má po celé Evropě už 1400 dobíjecích stanic pro elektromobily? Jejich souhrnný výkon je adekvátní 30 MW z větrných elektráren.
Strojírenský veletrh sice už otevřel své brány, oficiálně ale ještě zahájen nebyl (toho se v 18:30 zhostí prezident Václav Klaus s premiérem Petrem Nečasem). A je to vidět. Mnoho vystavovatelů ještě dolaďuje své expozice, návštěvníci se rozkoukávají, ale zatím jich ani není mnoho.
Největší nápor se dá očekávat od zítřka do čtvrtka.
Počet eletromobilů v České republice bude do roku 2015 zhruba 7x vyšší než je tomu dnes. V současnosti po českých silnicích jezdí cca 250 vozů s elektrickým pohonem. V roce 2015 jich má bt podle odhadů Jaromíra Marušince, předsedy Asociace elektromobilového průmyslu, až 1500.
Zvýší se i počet stanic. Ze současných 200 na 400.
Nejvíce aut na elektrický pohon v Česku jezdí od Citroenu, následují vozy Peugeot...
PS: Věděli jste, že první návrhy elektromobilů vznikly u našich sousedů na Slovensku už v roce 1828?
Společnost TOS Varnsdorf bude od 1.1.2013 prodávat v ČR a SR přes svou vlastní obchodní síť. Firma ukončila spolupráci se společností SATES Česká Kamenice.
Software místo prototypu ... Americká firma Siemens PLM Software, která patří pod Siemens (a v Česku má desítky zaměstnanců) vyrábí sotware, ve kterém namalují strojaři jakýkoliv svůj nápad. V Česku se jedná především o automobilky, v USA je to například vozítko Curiosity, které se teď zrovna prohání po Marsu. Podrobnosti najdete zítra v Hospodářských novinách.
Zatímco pro vás připravujeme další informace z veletrhu, můžete se podíat přímo na náš stánek do Pavilonu Z a vytvořit si vlastní titulní stránku HN s vaší podobiznou.
Možnost už využily například sympatické slečny z firmy Terinvest
Průmyslníci chtějí, aby vláda v Česku zlepšila systém vzdělávání. Rezervy jsou prý i v infrastruktuře nebo ve fungování státní správy. Na dnešním Sněmu svazu průmyslu a dopravy v Brně to řekl prezident svazu Jaroslav Hanák.
Podle Hanáka je špatná situace zejména v technickém školství, které neprodukuje dostatek odborníků. "Během pěti až patnácti let odejde poslední generace odborníků," uvedl Hanák. Špatná situace je podle něj i ve výuce managementu.
Na veletrhu má svůj stánek i firma Protocom, která prodává zatím stále málo rozšířené 3D tiskárny. Proto je jejím cílem rozšířit tyto tiskárny do domácností, kde mohou najít spoustu uplatnění.
,,Ceny těchto tiskáren v posledních letech spadly až desetinásobně, nyní si můžete 3D tiskárnu pořídit už za zhruba 60 tisíc korun," vysvětluje lepší dostupnost těchto tiskáren jednatel firmy Jan Soukal.
3D tiskárny vám během pár hodin vytvoří například vázy, "skleničky", ale i jemné modelářské díly...Můžou být užitečné i dětem, například v podpoře jejich představivosti. Rozhovor se zástupci firmy přineseme později.
První den strojírenskému veletrhu se překlopil do závěrečné fáze, to nejlepšího ale ještě čeká. Do Brna totiž právě nyní miří prezident Václav Klaus, který by měl s premiérem Petrem Nečasem zhruba za dvě hodiny oficiálně zahájit mezinárodní veletrh.
Předtím ale ještě bude v Pavilonu A TK českých průmyslníků a ministrů, kteří už třetí hodinu jednají o stavu českého hospodářství. Některé info z jednání jsme vám už přinesli v předchozích příspěvcích, oficiální vyjádření všech zúčastněných ale samozřejmě přineseme.
"Krize nás zasáhla, následkem bylo ale razantní zeštíhlení a v současné době tak můžeme říct, že jsme z krize venku, nabíráme lidi a naše výsledky naznačují to, že celosvětová ekonomika jde nahoru a s tím i naše prodeje," říká Miloš Holakovský, obchodní ředitel TOS Varnsdorf. Celý rozhovor najdete už brzy na IHNED.cz.
Na MSV v Brně se nacházejí nejen osvědčení matadoři strojaři, ale i firmy, které propagují nové myšlenky, které nebyly realizované. I když v tomto případě půjde o něco,co už vymyšleno bylo, ale zatím se to ve velkém nevyrábí.
Reč je o principu tzv. Stirlingovu motoru, který tu propaguje firma Star Czech. Té přijde škoda, že se zbytkové teplo nevyužívá tímto způsobem k vytváření elektrické energie. Uplatnění by tento princip mohl najít například u rodinných kotlů, kde dochází k velkým tepelným únikům nebo u počítačových procesorů, kde je situace podobná.
Je ale faktem, že se čeká stále na levnou výrobní technologii, která by tuto metodu mohla učinit dostupnější a konkurenceschopnou.
Siemens na veletrhu ještě nikdy v jeho historii nechyběl. Jako jeden z mála tak má oprávnění k popsání trendů patrných z návštěvosti a celkové nálady na veletrhu jako takovém.
"Trend jednoznačně kopíruje vývoj ekonomiky, tzn. je tady výrazně více vystavovatelů i zvýšený zájem o výrobky. Zájem tedy vnímám jako velice pozitivní. Jako dodavatelé řídících jednotek pro obráběcí zdroje jsme těsně po krizi viděli masivní zájem o stroje a tím i o naše produkty. Nárůst tehdy byl velice strmý. Dnes ten růst vypadá daleko zdravěji, jsem proto ve výhledu velice optimistický," říká pro IHNED.cz Jiří Karas, ředitel prodeje ve společnosti SIEMENS.
Prezident Klaus okamžitě po svém příjezdu zamířil ke stánku Vítkovice Machinery Group, kde diskutuje s šéfem firmy Janem Světlíkem a prohlíží si expozici. Na prohlídku pavilonu P má Klaus vyčleněno 30 minut.
Při prohlídce stánku Vítkovic došlo k nemilé nehodě. Prezident Klaus si prohlížel maketu speciálního kotle z dílen z Vítkovic. Jedna z fotografek ale zaškobrtla, upadla a celou maketu zničila. Auditorium se baví... Originál kotle by ale jistě tak snadno nerozbila, váží tuny a stojí několik miliard korun.
Prezident sám pomáhal s poškozeným modelem. Trosky modelu ale jen těžko budou ve Vítkovicích dávat dohromady. Teď prezident v soukromí hovoří s šéfem firmy Janem Světlíkem.
Podle premiéra Petra Nečase (ODS) škodí českému export módní politické projevy, jako je podpora ruské skupiny Pusy Riot či dalajlamy. Přesto podpora lidských práv podle něj musí nadále zůstat klíčovou v české zahraniční politice. Premiér to dnes řekl na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
"Musíme také zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu. Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pusy Riot, něco co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, a má to potom dopad na toto exportní teritorium," řekl Nečas.
Blíží se slavnostní otevření letošního veletrhu za účasti politických špiček ČR (na programu v 18:30). Prostory jednotlivých pavilonů jsou už ale prakticky prázdné, všichni (včetně Honzy Strouhala) teď směřují do (nám nejvíce vzdáleného) pavilonu A - protože právě tam bude letošní veletrh zahájen. Zároveň ale bude ukončen i dnešní program...
PS: Prezident už také míří na druhý konec areálu (Honza je mu v patách ;-)
Stánky už jsou prakticky liduprázdné, první den veletrhu už asi opravdu brzy skončí, kolem stánku IHNED.cz právě projela obří popelnice.
Prezident Klaus ujel našemu redaktorovi. Server IHNED.cz prezidenta dostihl až v pavilonu A, kde ostatně za okamžik dojde ke slavnostním proslovům prezidenta Klause, premiéra Nečase i ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby.
PS: Prezident si právě prohlíží stánek VUT Brno...
Slavnostního zahájení se kromě prezidenta Klause účastní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, ministr školství Petr Fiala, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Václav Klaus chválí organizaci veletrhu, posteskl si ale, že příště už nepřijede jako prezident. "Brněnský veletrh je na evropské špičce," řekl.
"Ekonomika klesá, potěšující nejsou ani data z Evropy. Jsme ale nejstabilnější zemí v EU - co se týče makroekonomických čísel. Vlastní měna pomáhá odolávat vnějším šokům. Neudělali jsme ale potřebné změny zejména na výdajové stránce. Odvažme se sáhnout do mandartorních výdajů," komentoval stav ekonomiky.
"Problémy světového hospodářství ukázaly, že orientace státu jen na služby není všelékem."
"Jsem rád, že jedna z největších a nejrychleji rostoucích zemí je partnerem tohoto veletrhu. Stejně tak jsem rád, že zvláštním hostem je Rusko."
"Politici nemohou hovořit o krizi, protože společně s médii vytváří odlišnou realitu pro občany," začíná svůj projev ministr Kuba. Pak už jen (stejně jako před ním prezident Klaus) zmiňuje potřebu orientovat se na nové trhy, podporovat technické vzdělání. Nekřivme trh nesprávnými dotacemi, zakončuje svůj proslov.
Tuzemská produkce obráběcích a tvářecích strojů v letošním roce překonává nejlepší předkrizové období.
Loni vyvezly podniky všeobecného strojírenství produkty za 13 miliard korun. Česko loni patřilo mezi 15 největších strojírenských vývozců.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist