Přestože bylo o současné krizi a jejím původu napsáno mnoho studií a analýz, jež poměrně jasně ukazují na příčiny, existují také desítky "alternativních" vysvětlení.

Společným jmenovatelem všech konspiračních teorií vysvětlujících příčiny ekonomické krize je jedno tvrzení: nic nebyla náhoda, finanční krize byla vyvolána záměrně. Liší se však míra paranoii, která určuje spouštěče krize a jejich motivy.

Například ve Spojených státech je velmi populární spiklenecká teorie, podle níž hypoteční a posléze finanční krizi vymysleli bankéři ze společnosti Goldman Sachs. Důkazem mají být miliardové zisky, které v době krachů bank i firem tato finanční instituce vydělala (viz box). Podle jiných jde ale spiknutí ještě dále: celá krize je dílem americké centrální banky (Fed), která je ze zákulisí řízena temnými spolky židovských, především finančnických rodin. Ty měly na krizi vydělat miliardy dolarů mimo jiné tím, že sázely na propady finančních trhů.

Německo jako manipulátor?

Také pro evropskou dluhovou krizi existuje několik vysvětlení. Ta zpochybňují oficiální verzi o předlužení států, které se kvůli finanční krizi ukázalo být nezvladatelným. Podle jedněch autorů konspiračních teorií stojí za celou evropskou krizí Německo se svojí neutuchající touhou ovládnout starý kontinent. Podle jiných jde opět o spiknutí bankéřů, u něhož se nitky sbíhají, kde jinde než v centrále Goldman Sachs.

Jasným důkazem, že za problémy jihoevropských zemí stojí spiknutí bankéřů včetně těch z Evropské centrální banky, má být fakt, že krize v Řecku i Itálii sestřelila z křesla premiéry vzešlé z voleb. Ti byli posléze nahrazeni úřednickými šéfy kabinetu. V případě Řecka jde o Lukase Papadimose, který dříve působil jako šéf řecké centrální banky a posléze také v Evropské centrální bance. V Itálii zase do křesla ministerského předsedy usedl Mario Monti, dříve pracující jako mezinárodní poradce nejzlejší ze všech bank - Goldman Sachs.

Jinak řečeno - kvůli krizi se podařilo sesadit stávající politické vedení zemí a nahradit je "vlastními" lidmi. Ti nyní mají kormidlovat dění směrem, které určují temné postavy v pozadí. Celé spiknutí pak přímo z čela Evropské centrální banky dozoruje její guvernér Mario Draghi. I on totiž na začátku století působil tři roky ve vysoké pozici v Goldman Sachs.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 20 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.