Ve spolupráci se státní tiskárnou cenin se snažíme zlepšit ochranné prvky a dodat na ně více informací k lepší identifikaci zboží. Na tom spolupracujeme i se zástupci byznysu, říká v rozhovoru pro IHNED.cz první náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Kolik stát ročně vybere na daních za alkohol? Roste tato částka či klesá?

Na spotřební dani z lihu jsme loni vybrali 6,8 miliard korun, o rok dříve to bylo 6,5 miliard a v roce 2009 7 miliard. Takže to kolísá kolem těch sedmi miliard korun. K tomu připočtěte zhruba pětinu na DPH, která stoupla z 19 na 20 % - celkem to tedy loni bylo 8,16 miliard korun.

Stát tedy kvůli prohibici přichází jen na spotřební dani denně zhruba o 18 milionů korun?

Na dny bych to nepočítal. Daň se platí, když zboží opouští sklad výrobce a odchází do restaurací, obchodů a stánků. Záleží, kdy to obchod objednal. Kdyby byl prodej tvrdého alkoholu zakázán měsíc, bylo by to zhruba 550 až 600 milionů korun.

Jaký podíl má podle vašich odhadů černý trh?

Na ministerstvu po konzultaci s našimi partnery odhadujeme, že černý trh je zhruba desetina celkové spotřeby, plus mínus. Podobné je to v celé řadě dalších zemí, z čehož lze soudit, že úplně to vymýtit lze těžko.

Nyní v souvislosti s otravami často zaznívají spekulace, že podíl černého trhu je násobně větší, dvacet procent, nebo dokonce polovina. To si ale nemyslím. Vzhledem k celkové spotřebě na něco takového z počtu obětí jednoduchou aritmetikou usuzovat nelze.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se