Dohoda o narovnání mezi elektrárenskou firmou ČEZ a Evropskou komisí bude výhodná pro všechny akcionáře. Ukončí se tím šetření komise vůči ČEZ a firma tím nebude ekonomicky poškozena.

Při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně to s odvoláním na informace od zástupců státu ve firmě prohlásil premiér Petr Nečas.

Evropská komise několik měsíců vyšetřuje ČEZ kvůli podezření, že omezuje konkurenci. Dohoda je zatím ve fázi návrhu ČEZ, který dosud Evropská komise neschválila.

"Jak jsem byl informován od zástupců státu ve společnosti ČEZ, je dohoda o narovnání s Evropskou komisí výhodná pro všechny akcionáře ČEZ," prohlásil premiér. Podle dohody s komisí musí ČEZ prodat minimálně jednu elektrárnu o výkonu nejméně 800 megawattů. Sám si může vybrat, která z jeho elektráren to bude.

"ČEZ si navíc může sám zvolit, který zdroj bude prodán, a prodej vygeneruje pro ČEZ vyšší hodnotu než budoucí příjmy z pokračování provozu prodávaného zdroje," uvedl Nečas. Prodej se neuskuteční za nařízenou cenu, ale za tržní cenu, podotkl.

"Uzavření dohody o narovnání též zcela eliminuje riziko uložení pokuty," řekl Nečas. "Jinými slovy: výnos z prodeje je plusový, kdežto nedohoda, nenarovnání vztahu s Evropskou komisí by znamenalo placení pokuty," dodal premiér.

Nečas odpovídal na interpelaci poslance ČSSD Břetislava Petra, který vyjádřil obavy, že ztráta z prodeje jedné z elektráren může jít až do desítek miliard korun. Od premiéra chtěl vědět, zda vláda s navrženým řešením souhlasí a jak budou potrestání odpovědní manažeři ČEZ.

Evropská komise již dlouhou dobu vyšetřuje, jaký vliv má postavení ČEZ na konkurenci. Energetický gigant se proto v polovině letošního roku rozhodl, že šetření ukončí takzvanou dohodou o narovnání. Jejím předmětem má být prodej jedné nebo více z pětice uhelných elektráren Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 nebo Dětmarovice. Návrh společnosti od července EK zkoumá.