Po auditech v tuzemských dotačních programech dospěla Evropská komise (EK) k předběžnému návrhu neproplatit Česku kvůli různým chybám při čerpání dotací asi miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun.

Jednání s komisí ale budou pokračovat dál a je pravděpodobné, že nakonec bude neproplacená částka nižší.

Pokud to navíc české úřady stihnou, budou moci peníze vyčerpat na náhradní projekty.

Potvrdil to náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

"Pozice šetřených programů je složitá, věřím však, že toto není finální částka, je potřeba se ale dobře připravit na jednání s auditory Evropské komise," sdělil náměstek k návrhu EK.

Peníze na projekty už Česko proplatilo. Pokud však odmítne poslat peníze Brusel, doplatí na to český státní rozpočet, za který je zodpovědno ministerstvo financí. Peníze totiž příjemci dotací dostávají z národních zdrojů, Brusel je státu proplácí až zpětně. Když ale evropští úředníci narazí na chyby, můžou proplácení zastavit.

Nejvíc se bude vracet za silnice

Největším "hříšníkem" je Operační program Doprava. Většina peněz, které nyní EK navrhuje Česku neproplatit, šla k příjemcům dotací právě přes tento program.

Brusel má též pochybnosti o výdajích dotačních programů Životní prostředí, Severozápad a Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Ministerstvo pro místní rozvoj už na jaře v analýze pro vládu uvedlo, že celkem může být ohrožených až 33 miliard korun. Zda se nakonec částka, kterou Česku Brusel nezaplatí, přiblíží k tomuto odhadu, bude záviset také na výsledcích dalších auditů. Jeden z nich se nyní koná v Regionálním operačním programu Střední Čechy v souvislosti s úplatkářskou kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha.

Na začátku září peníze nešly do 8 z 18 programů

Potíže s čerpáním dotací v České republice kulminovaly v první polovině roku. Několik měsíců do Česka dotace neproudily. Komise ve druhé polovině července oznámila, že Česko uskutečněním takzvaného akčního plánu stav zlepšilo, a může tedy znovu žádat o proplácení dotací.

Přesto ale evropské peníze podle nově zveřejněných údajů MMR dál na začátku září neproudily do osmi z 18 operačních programů, které tuzemské úřady spravují. Komise s nimi totiž řeší podezření na různé nesrovnalosti zvlášť.