Bezprecedentní souběh rozpočtových restrikcí, který na počátku příštího roku hrozí ve Spojených státech, by mohl snížit světový ekonomický růst v příštím roce minimálně na polovinu a uvrhnout americkou a možná i globální ekonomku do nové recese. Upozornila na to ve čtvrtek mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings.

V USA hrozí takzvaný "fiskální útes", kdy na konci tohoto roku má vypršet platnost daňových sazeb snížených před deseti lety a počátkem příštího roku by mělo vstoupit v platnost automatické snižování vládních výdajů, dohodnuté loni v Kongresu.

Předpokládá se, že politici po listopadových volbách tomuto souběhu restrikcí v objemu zhruba 600 miliard dolarů (11,7 bilionu Kč) alespoň zčásti zabrání.

"Fiskální útes v USA je v nejbližší době největší hrozbou pro oživení globální ekonomiky," uvedla Fitch podle agenturu Reuters.

Naplnění takového scénáře v plném rozsahu by podle Fitch odebralo z ročního výkonu americké ekonomiky 800 miliard dolarů, tedy pět procent. To by mohlo snížit růst v USA příští rok z dosavadního odhadu 2,3 procenta o zhruba dva procentní body, tedy k nule.

Fitch však nepokládá úplné uskutečnění hrozícího scénáře za nejpravděpodobnější vývoj.

"Předpokládáme proto, že restrikce budou omezeny na únosnějších 1,5 procenta hrubého domácího produktu," uvedla agentura.