Agentura Fitch nepodnikne žádnou akci týkající ratingu Španělska nejméně do příštího roku. Řekl to v pondělí v rozhovoru pro Bloomberg TV výkonný ředitel oddělení Fitch zaměřeného na ratingy státních dluhopisů David Riley.

Španělsko má u agentury Fitch nyní rating BBB s negativním výhledem.

"Dáme (Španělsku) příležitost udělat pokrok v některých záležitostech, které jsou podle nás důležité pro jeho hodnocení," uvedl Riley. Na dotaz, kolik času dostane Španělsko, aby přesvědčilo Fitch o svém současném ratingu, dodal, že určitě to bude do příštího roku.

 

Riley současně varoval Madrid, že odhad růstu zahrnutý v rozpočtovém plánu na 2013 je možná až moc optimistický, napsala agentura Reuters.

Vláda v návrhu rozpočtu očekává ve 2013 pokles ekonomického růstu o půl procenta po snížení o 1,5 procenta v letošním roce.

Půjde Španělsko ve šlépějích Řecka?

Španělsko má nyní u všech tří hlavních agentur rating na investičním stupni, i když většinou je již na hranici spekulativního pásma. U agentury Standard & Poor's má Španělsko rating BBB- s negativním výhledem a u Moody's Baa3.

O Španělsku se nyní na trzích spekuluje jako o horkém kandidátovi na finanční pomoc formou nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou. Vláda však zatím žádost o pomoc odmítá podat, protože se bojí přísných podmínek, které mají být s pomocí spojené.

Španělsko má zatím slíbeno až 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč) pro svůj bankovní sektor.

Výsledky nezávislého auditu ukázaly, že španělské banky budou pro zajištění přežití potřebovat 59,3 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru