Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) našel nového kandidáta na uvolněné místo v Radě Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Mladý právník Jaromír Novák je na Kubově ministerstvu ředitelem divize digitální ekonomiky. Jeho kandidatura přichází po neúspěšném návrhu na jmenování Roberta Pelikána. Ten musel Kuba stáhnout kvůli odporu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09), kterému vadil Pelikánův blog.
 
"Chystám se tento návrh předložit vládě na jednání příští týden," potvrdil pro HN Kuba s tím, že Nováka vybral pro jeho odbornou kvalifikaci a právní vzdělání.

Vzhledem k tomu, že je Novák kariérním úředníkem, nehrozí u něj podle Kuby ani náznak možného střetu zájmů, nebo obava z lobbistického ovlivňování. To může být překážkou pro řadu osob v telekomunikační oblasti.


"Věřím, že jde o kandidáta, který díky svému vzdělání a zkušenostem přispěje k proměně ČTÚ v dynamický a moderní úřad," řekl Kuba. Sám Novák se ve státní správě specializuje na telekomunikace a IT a jejich právní regulaci.

Je například hlavním autorem návrhu nové vládní strategie pro oblast ICT podnikání "Digitální Česko v. 2.0."

Dvaatřicetiletý absolvent práv a informačního managementu začal svou kariéru na ministerstvu informatiky. V roce 2007 přešel na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde se účastnil vyjednávání takzvaného telekomunikačního regulačního balíčku a dalších právních předpisů na půdě Evropské unie.

Podílel se také na českém předsednictví v Radě EU v roce 2009. Letos v červenci se po reorganizaci ministerstva stal šéfem nově vzniklé divize digitální ekonomiky.