Irák souhlasí s koupí 28 bitevníků L-159 za zhruba jednu miliardu dolarů (19,2 miliardy Kč) od České republiky. Uvedl to ministr obrany Alexandr Vondra, 24 letadel bude zcela nových, čtyři další z vlastnictví ministerstva obrany.

Praha se bitevníky L-159 z Aera Vodochody dosud bez úspěchu snažila udat ve světě už řadu let.

Podle Alího Musávího by měla první letadla dorazit do Iráku za zhruba sedm měsíců.

 

 

Letouny L-159

Posádka: 1 pilot
Délka: 12,73 m
Rozpětí: 9,54 m
Výška: 4,80 m
Maximální rychlost: 935 km/h
Dolet - bez přídavných nádrží: 1 570 km
Dolet - s přídavnými nádržemi: 2 530 km

Irák fakticky přišel o svoje vojenské letectvo při invazi vedené USA v roce 2003, při níž byl svržen diktátor Saddám Husajn. V blízké době plánuje také nákup amerických stíhaček F-16. Bagdád podle Reuters uvádí, že nebude moci bránit svůj vzdušný prostor až do roku 2020.

Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) je jednomístný, jednomotorový víceúčelový bojový letoun. Je vybaven pro bojovou činnost proti pozemním i vzdušným cílům a je schopen plnění bojových úkolů ve dne, v noci a za ztížených povětrnostních podmínek. Jeho hlavním určením je přímá letecká podpora. Druhotným určením letounu je plnění výcvikových úloh při přechodu na plnohodnotné bojové letouny.

Pro plnění těchto úkolů je letoun vybaven moderním avionickým systémem, tzv. integrovaným zbraňově-navigačním kompletem (ZNK), jehož architektura je vybudována okolo sběrnice MIL-STD-1553 s dvojicí řídicích počítačů. Dodavatelem a integrátorem systému byla firma Boeing.