Už na začátku příštího roku se má rozjet obří zakázka za čtyři miliardy korun, kterou získala firma Wikov Wind. Společnost, která patří do strojírenské skupiny Wikov Industry postaví v Pákistánu pět desítek větrných elektráren. Původní plán přitom byl poloviční.
V pátek zástupci Wikovu podepsali smlouvu s vládou pákistánské provincie Sindh. "Počítáme nadále s tím, že stavba větrného parku začne na počátku roku 2013, kdy bychom měli finálně doladit financování celého projektu, které zajišťujeme formou exportního financování založeného na pojištění EGAP," uvedl generální ředitel Wikov Industry Antonín Růžička.
Financování má podle něj i státní záruku pákistánské strany. Výkon větrné farmy má být 100 megawattů a stavba by měla trvat do roku 2014.
Wikov hodlá do výroby soustrojí zapojit i další české strojírenské firmy. "Jde o obrovský projekt, takže počítáme s odběrem výrobních komponent od dalších českých firem, kterým nabídneme práci," uvedl Růžička.
Až desítky míst firma nabídne v Hradci Králové a okolí. Mělo by jít hlavně o pracovníky montáže, servisu a technické profese.
Česká firma Wikov postaví větrné elektrárny v Pákistánu. Za dvě miliardy korun - čtěte ZDE
Lukrativní zakázka pro českou firmu: Unis za miliardy zmodernizuje ruskou rafinerii - čtěte ZDE
V Pákistánu Wikov Wind hodlá využít tamních stavebních firem, například při úpravách pozemků, vybudování základů, přístupových cest či skladů. Především kvůli snížení dopravních nákladů počítá s lokálními dodávkami ocelových tubusů věží a listů elektráren.
Ostatní stěžejní součásti větrných elektráren s největší přidanou hodnotou, například gondola elektrárny s převodovkou z hronovského Wikov MGI, budou pocházet z Česka.
Vedle větrných elektráren má provincie Sindh předpoklady pro budování tepelných elektráren, které by spalovaly rozsáhlé zásoby lignitu. O těchto energetických a návazných průmyslových projektech cílených na výstavbu ocelárny jedná v současné době firma Vítkovice Group.
Z Pákistánu Česko nakupuje především textil a oděvy. Obchodní obrat se pohybuje kolem 140 milionů dolarů ročně.
Tuzemský Wikov Industry je největším výrobcem průmyslových převodovek a převodových zařízení v ČR. Vedle firem Wikov Wind a Wikov MGI do ní patří ještě plzeňská Wikov Gear a nově Wikov Sázavan. Skupina Wikov Industry v současnosti zaměstnává 715 lidí, její roční tržby přesahují 1,5 miliardy Kč a hospodaření je ziskové.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist