Nadcházejících šest měsíců bude pro světovou ekonomiku klíčových. Vlády totiž budou muset prokázat, zda jsou schopny si poradit s krizí a zabránit jejímu dalšímu šíření. Na závěr výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) v Tokiu to řekla náměstkyně výkonné ředitelky MMF Nemat Shafiková.

Vlády už podle ní mají představu, co která země nejvíce potřebuje.

"Hlavním úkolem teď bude, jak dohodu uvést do praxe," uvedla Shafiková v rozhovoru s agenturou Reuters.

"Vypořádat se s tím bude muset Evropa stejně jako Spojené státy i rozvíjející se trhy," dodala. Klíčové je podle ní zabránit tomu, aby globální ekonomiku zasáhl další propad.

Zasedání MMF a Světové banky se konalo v době, kdy se eurozóna už téměř tři roky potýká s dluhovou krizí a kdy se stále častěji objevují hlasy, že bez mezinárodní finanční pomoci se neobejde Španělsko. MMF přitom sám upozornil, že Evropa představuje pro další výhled světové ekonomiky značné riziko.

K nejistotě hodně přispívají evropští lídři, neboť stále není jasné, kolik budou ještě potřebovat času, než umožní Evropské centrální bance (ECB) plně zahájit avizovaný program odkupu státních dluhopisů zadlužených zemí. Před koncem roku také narůstá nejistota kvůli takzvanému "fiskálnímu útesu", jak se označuje blížící se rozpočtové provizorium v USA.

Příštích 12 měsíců se také odehraje řada důležitých událostí na politické scéně, a teprve výsledek ukáže, zda jednotlivé země splní sliby, k nimž se za účelem řešení krize zavázaly. V Německu se příští rok budou konat všeobecné volby, Spojené státy zanedlouho čekají volby prezidentské a v Číně se po deseti letech obmění nejvyšší vedení. V červnu 2014 jsou na programu volby do Evropského parlamentu.

"Politická příležitost bude v určitý moment v každé zemi," poznamenala Shafiková. "Protože už víme, co je třeba udělat, až se ty politické příležitosti naskytnou, politici jich musí velmi rychle a plně využít, aby připravili všechna opatření," dodala činitelka.