Od čtvrtka na trhu nesmí být k dostání Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala společnost Verdana.

Sdělil to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

Inspekce zjistila, že v lahvích tuzemáku nalezených ve skladu Verdany rozbory prokázaly 50 procent jedovatého metylakoholu.

"Počínaje čtvrtkem by lidé v obchodech láhve s tímto alkoholem neměli nalézt," upozornil Kopřiva. Lidé, kteří lahve s nápojem Originál tuzemák od Likérky Drak distribuovaný Verdanou od letošního 1. ledna mají doma, by podle něj "měli být opatrní".

Mluvčí uvedl, že tento druh tuzemáku by se do maloobchodní sítě neměl vůbec dostat, ale připustil, že se jeho distribucí zabývali lidé, kteří předpisy a zákony příliš nedodržovali, takže nelze vyloučit, že by v některých obchodech být mohl.

Jednatel Likérky Drak zadržen

Policie kvůli nálezu lahví s jedovatým alkoholem, které objevila ve skladu Verdany ve Zlíně na Rybníkách, už v úterý zadržela jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla Čanigu. Po jednateli její výhradní distribuční firmy pro Česko Verdana Robertu Sedlaříkovi vyhlásila celostátní pátrání. Podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové je dvaačtyřicetiletý Čaniga podezřelý z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Tuzemák o obsahu 0,42 litru, celkem 7600 lahví, byl nalezen na konci září ve skladu společnosti Verdana ve Zlíně v bývalém areálu Svitu. Podle mluvčího SZPI by nalezené množství dokázalo usmrtit tisíce lidí. Výrobce měl lihovinu připravenou k distribuci do maloobchodní sítě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru