Jednotný bankovní dohled by mohl začít fungovat během příštího roku. Na tom se na summitu EU po mnohahodinovém jednání dohodli evropští státníci. Cílem, na němž se lídři shodli, je dohodnout se na právním rámci pro supervizi do konce letošního roku.

Jenže některé státy, mezi nimiž je i Česká republika, chtějí znát podrobnosti návrhů ohledně vytvoření jednotného bankovního dohledu, který by měl být důležitou částí bankovní unie.

"Stále je tu riziko veta," řekl český premiér Petr Nečas.

Dění na summitu EU sledujte níže v on-line reportáži


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:15
Druhý den summitu startuje i na IHNED.cz

Jan Strouhal, editor HNByznys

Dobré ráno,

dnes se v on-line reportáži budeme věnovat druhému dnu summitu Evropské unie. Státníci se dopoledne opět sejdou v budově Evropské rady, aby mohly prodiskutovat zejména návrhy na prohloubení fiskální unie.

A jaký je harmonogram?

 

  • 10:15 příjezd státníků do budovy Evropské rady
  • 11:00 druhé kolo jednání
  • cca 14:00 tisková konference

Dnes ráno by se také měla setkat německá kancléřka Angela Merkelová s řeckým premiérem Antonisem Samarasem. A to v době, kdy v Řecku vládnou silné občanské protesty.

 

07:30
Nečas: Hrozba, že Česko zablokuje bankovní unii, stále trvá

Hrozba, že by Česko mohlo zablokovat plán na vznik jednotného evropského bankovního dohledu, trvá i nadále. Po skončení prvního dne summitu EU to dnes nad ránem v Bruselu řekl premiér Petr Nečas.

Lídři EU se ale shodli, že cílem je vytvořit právní rámec supervize do 1. ledna, aby se vytváření dohledu pod patronátem Evropské centrální banky (ECB) mohlo uskutečňovat během roku 2013.

"Nejenom ČR, ale i některé další státy, například Švédsko, upozorňovaly na to, že neznáme podobu všech těch návrhů, které se týkají bankovní unie," řekl kolem půl čtvrté ráno Nečas. "Čili to riziko českého veta tady samozřejmě pořád je. Protože pořád nemáme podrobnou znalost toho, jak by měly legislativní návrhy fungovat, a tudíž, zda jsou zde dostatečné garance pro to, aby bylo zabráněno potenciální destabilizaci českého finančního trhu," dodal.

ČR podle Nečase přijela na nynější summit s tím, že spíše než obsah návrhů k bankovní unii by se měla dohodnout procedura jejich projednávání. "Jsme rádi, že se nám to podařilo prosadit," podotkl Nečas.

08:24
Všech 6 000 bank v eurozóně pod dohledem

Jinak evropští státníci se shodli ,že by jednotný bankovní dohled v eurozóně mohl začít fungovat ještě v roce 2013.

Znamenalo by to, že všech 6 tisíc bank, které jsou v eurozóně, budou ostře sledovány regulátorem, kterým by měla být Evropská centrální banka. Každodenní dohled ale stále bude na jednotlivých národních bankách.

ECB se prvně se zaměří na banky, které získali státní pomoc.

Tento sytém by měl podle nočního vyjádření státníků začít fungovat do konce příštího roku.

09:00
Mimo agendu

Během pátku se ještě očekávají diskuze ohledně bankovní unie, i když na programu jsou jednání ohledně vytvoření společného evropského rozpočtu.

Státníci se za chvíli začnou sjíždět do budovy Evropské rady. Moc toho nenaspali, čtvrteční jednání skončila až dnes kolem čtvrté hodiny ranní.

09:10
Evropské trhy v úvodu ztrácejí

Evropské akciové indexy otevřely do posledního dne obchodování v tomto týdnu s lehkou ztrátou.

Německý index DAX oslabuje o 0,3 %, francouzský o 0,15 % a výjimkou je britský FTSE 100, který posiluje o mírných 0,09 %.

Dnešní vývoj na burzách bude samozřejmě určovat i evropský summit.

09:32
Německo v. Francie

Ještě, než státníci obsadí svá místo u kulatého stolu, si pojďme v rychlosti zrekapitulovat, co vlastně na adresu bankovní unie řekli dva hlavní evropští představitelé

Francouzský prezident Francois Hollande: "Čím rychleji bude mechanismus fungovat, tím dříve může dojít k rekapitalizaci (bank)."

Německá kancléřka Angela Merkelová: "Naším cílem je vytvořit dohled, který dostojí svému jménu, protože chceme vytvořit něco zvela lepšího, než to, co tu nyní máme"


 

 

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na
09:45
Komentář Julie Hrstková: Dluhová směna eurozóny

Komentátorka HN Julie Hrstková

Je pravda, že vynucená rozpočtová askeze čím dál víc připomíná papiňák před výbuchem. A že když dluhy překročí kritickou mez, nikdo je nebude splácet, protože toho nebude schopen či k tomu ochoten - ať už politicky, nebo ekonomicky.

CELÝ KOMENTÁŘ SI MPŮŽETE PŘEČÍST ZDE

10:11
EU stojí za Řeckem

Evropští lídři dens ráno vydali prohlášení týkající se Řecka.

"Předpokládáme, že Řecko bude pokračovat v rozpočtových a strukturálních reformách. V implementaci programu bude mít naší podporu. Je to nezbytné pro přilákání více soukromých podinkatelů, privátních investorů a vytvoření efektivního veřejného sektoru. Tyto podmínky pomohou Řecku obnovit růst a upevnit jeho pozici v eurozóně."

10:18
Budou banky v Česku pod dohledem?

Evropská centrální banka údajně zvažuje vytvoření nového modelu bankovní unie, který by umožnil státům mimo eurozónu (tedy i Česko), aby byly také zahrnuty pod dohled nového regulátora, píše britský Telegraph.

Jsou zde ale stále nevyjasněné dotazy. Například, jestli by evropské státy, které stojí mimo eurozónu mohli mluvit do rozhodnutí dohledového orgánu?

10:35
Hollande brzy navštíví Řecko

Francouzský prezident Francois Hollande zřejmě přijal pozvání k návštěvě Atén, aby se mohl na situaci v Řecku podívat osobně.

Řecká televize informovala, že ho pozval premiér Antonis Samaras. Doufejme, že jeho návštěva bude méně dramatická, než jako tomu bylo v případě návštěvy Angely Merkelové.

V té době musela být přijata velká bezpečnostní opatření. Masivním protestům ale nezebránila.

 

10:40
Státníci přijíždějí do budovy Evropské rady

Evropští představitelé právě přijíždějí do budovy Evropské rady, která se jmenuje jako evropský filosof Justus Lipsius.

Zde německá kancléřka Merkelová:

A před ní dorazil i francouzský prezident Hollande:

Foto: Telegraph

10:51
Rekapitulace: Co dohodli státníci ohledně bankovní unie?

Během příjezdu představitelů zemí EU si ve zkratce zrekapitulujme, co lídři v noci dohodli ohledně vytvoření bankovní unie:

  •  Summit dohodl "jízdní řád" pro vznik jednotné supervize v eurozóně, k níž se ale mohou připojit i další země. Cílem je vypracovat do konce letoška právní rámec, tedy určit podobu a principy fungování. Uvádět do praxe by se začal v průběhu roku 2013.
  •  Dohled bude mít na starosti Evropská centrální banka (ECB), postupně by podle francouzských zdrojů pod její supervizi mělo přejít všech zhruba 6000 finančních ústavů eurozóny. ECB bude dohled delegovat u většiny bank na národní regulátory, ovšem kdykoli bude moci zasáhnout.
  •  Otevřená zůstává otázka, jak nastavit podmínky pro země, které sice stojí mimo eurozónu, ale chtěly by se připojit. Vyřešit se musí také to, aby nebyly zásadně omezeny pravomoci regulátorů států, které se rozhodnou nepřipojit.
  •  Supervize je jen jedním ze stavebních kamenů rodící se bankovní unie. Harmonogram schvalování dalších dílů, tedy garančního systému vkladů a fondu na řešení problémů bank, zatím upřesněn nebyl.
  •  ČR, která před summitem pohrozila možností použití veta, tuto hrozbu nestáhla. Riziko, že by Praha mohla plán zablokovat, podle premiéra Petra Nečase stále existuje. Nejsou-li známy podrobnosti bankovní unie, tak podle premiéra zatím nejsou ani dostatečně zajištěny garance, že plány nepovedou k potenciální destabilizaci českého finančního trhu.
11:27
Oddělení Skotska Velkou Británii neoslabí

Agentura Fitch před malou chvíli oznámila, že ratingové hodnocení Velké Británie nebude nijak ovlivněno, pokdu se od ní oddělí Skotsko.

Skotové budou o oddělení hlasovat v referendu, které se má konat do konce roku 2014.

Velká Británie má do agentury Fitch přidělen nejbkalitnější rating AAA.

11:36
Řecko by mohlo dostat více času

Německá kancléřka Angela Merkelová se ještě před začátkem druhého dne summitu setkala s řecým premiérem Antonisem Samarase, jak ukazuje obrázek.

Kancléřka pro něj mohla mít dobré zprávy. Horst Seehofer, lídr německé strany CSU a spojenec Merkelové, totiž v současné době nevidí žádný důvod, aby Řecko muselo opustit eurozónu.

Pro rádio Bayern 2 zároveň připustil, že Řecko může na provedení svých reforem získat více času.

11:56
Kamarádi Nečas a Cameron

Web britského deníku Guardian si opět všímá britského premiéra Davida Camerona a českého premiéra  Petra Nečase. Včera jej označil za kamarády (to z toho důvodu, že Česko také nepřijímá všechny názory EU a často o nich chce diskutiovat), dnes je objektiv zachytil při další diskuzi.

Redaktoři Guardianu polemizují nad tím, co vlastně premiéři dělají. Baví se nebo hrají kámen-nůžky-papír?

Foto: EPA

12:18
Německá pomocná ruka Španělsku?

Kancléřka Angela Merkelová si před zahájím dalšího kole jednání podala pravici se španělským púremiérem Rajoyem.

Nejde náhodou o náznak chystané pomoci Španělsku ze strany Německa?

12:25
To už je konec?

Prezident EU na svém profilu na Twitteru skrz své tiskové oddělení informoval, že druhé kolo jednání bylo ukončeno. Novináři se mohou těšit na tiskovou konferenci, kde se dozvíme výsledky jednání.

Jestli je to pravda, druhé kolo jednání trvalo zhruba hodinu. To je rozdíl, oproti včerejším osmi hodinám.

12:31
Tiskový sál se po osmi hodinách znovu plní

Tak to vypadá, že prezident EU opravdu nelhal, jak ukazuje fotka z místa, kde se má tisková konference konat. Novinářský sál se již zaplňuje.

A to jen osm hodin poté, co zde byla tiskovka po prvním dnu jednání.

ŽIVÝ PŘENOS MŮŽETE SLEDOVAT ZDE

12:40
Prezident EU Rompuy: Byl to produktivní summit

Jako první před novináře předstoupil prezident EU Herman Van Rompuy. Ve zkratce, co řekl:

"Byl to velmi dlouhý, ale produktivní summit. Jsem rád, že jsme učinili pokrok ohledně vytvoření bankovní unie.. Je dobře, že jednotný bankovní dohled by měl fungovat během roku 2013."

Následuje vystoupení předsedy Evropské komise J. M. Barrosa.

12:54
Předseda EK Barroso: Na summitech se nevyspíme

Po Van Rompuyovi si vzal slovo předseda Evropské komise (EK) José Manuel Barroso. Ten kritizoval evropské lídry za příliš pomalý postup v ekonomických reformách.

Podle něj má EU sepsané kroky, které by měly vrátit unii k ekonomickému růstu, na papíře, ale zatím nejsou realizované.

Řekl také, že Evropa musí zrychlit legislativní proces, který povede k úplnému dokončení volného trhu.

K bankovní unii Barroso řekl:

"V posledních 24 hodinách jsme udělali hodně práce. Krok po kroku se přibližujeme k vytvoření bankovní unie"

Na závěr Barroso varoval, že dlouhá jednání, která trvají až do noci, se stanou pro další summity normou.

"Nemohu slíbit, že s ena příštích summitech více vyspíme".

13:05
Merkelová: Časový plán na vytvoření bankovní unie je ambiciózní

Tiskovou konferenci zároveň s Barrosem (ale v jiné místnosti) vedla i německá kancléřka Angela Merkelová.

Nejprve bránila sebe a své kolegy ohledně zdánlivě pomalého domlouvání vytvoření bankovní unie. Řekla, že je nejdříve potřeba vyřešit několik dalších věcí, které s ní souvisí.

"Zvládnout do do konce tohoto roku je velmi ambiciózní plán," řekla.

K tomu dodala, že Evropa potřebuje užší politickou a fiskální spolupráci s četnějšími kontrolami, aby bylo jasné, že členské země vše dodržují.

To asi nebude zrovna nejpopulárnější krok....

13:22
EU pověřila Van Rompuye,ať prozkoumá nápad na rozpočet eurozóny

Lídři Evropské unii na dnes skončeném summitu pověřili unijního prezidenta Hermana Van Rompuye, aby "prozkoumal" myšlenku vzniku samostatného rozpočtu eurozóny.

O ní se v EU začalo mluvit v posledních týdnech, vše je ale teprve na začátku. Jasné není například to, k čemu by měl či mohl takový rozpočet vlastně sloužit, nebo jakým způsobem by měl být financován či jakou výši by mohl mít.

Van Rompuy by měl připravit pro unijní špičky podrobnější zprávu k této myšlence na prosincový summit. Lídři by tam pak měli říct, jestli o něco takového je vlastně v unii zájem a jakým způsobem s tím dál pracovat.

13:36
Reuters: Španělský premiér Mariano Rajoy se na summitu nevyjádřil k případné finanční pomoci
14:10
Jan Macháček: Nečas zase vetuje

Jan Macháček, komantátor Respektu

Premiér Petr Nečas vyhrožuje Evropské unii vetem připravované bankovní unie. Přitom se Česká republika může rozhodnout, že se připojí později, třeba až jednou vstoupí do eurozóny, a nemusí ostatním sypat do soukolí. Dokonce guvernér České národní banky souhlasí s názorem, že eurozóna se musí v zájmu přežití sama více integrovat, tak proč by jí v tom měla Česká republika bránit?

CELÝ BLOG SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist