Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi ve středu vystoupil v dolní komoře německého parlamentu na obranu nového programu nákupů státních dluhopisů, který ústřední banka eurozóny představila minulý měsíc.

Nákupy, které mají pomoci ohroženým zemím eura a zmírnit dluhovou krizi, nezpůsobí růst inflace ani neohrozí nezávislost banky, řekl Draghi. Podle něj jsou naopak i v zájmu Německa.

Draghi na počátku září prosadil nákupy dluhopisů podmíněné žádostí příslušného státu o pomoc z evropského záchranného fondu ESM proti odporu německých zástupců v ECB. Ti poukazovali na to, že takové kroky jsou v podstatě nelegálním financováním vlád, podkopávají nezávislost a důvěryhodnost banky a povedou k růstu inflace.

Draghi ve svém vystoupení podrobně rozebíral bod po bodu námitky vůči programu zvanému Outright Monetary Transaction (OMT). "Za prvé, OMT nepovede k maskovanému financování vlád... Za druhé, OMT nebude zpronevěřením se nezávislosti ECB... Za třetí, OMT nevytvoří nadměrná rizika pro daňové poplatníky v eurozóně... Za čtvrté, nepovede k inflaci," vypočítával Draghi v předem připraveném projevu zaslaném agenturám.

Nákupy dluhopisů podle šéfa ECB přispějí k uklidnění finančních trhů a investorů. "Zásahy ECB v rámci programu mají vyslat investorům jasný signál, že jejich obavy o eurozónu jsou nepodložené," řekl Draghi.

Šéf ECB poslancům na dvouhodinovém uzavřeném zasedání parlamentních výborů také řekl, že podpůrné kroky jeho instituce jsou v zájmu věřitelů eurozóny v čele s Německem. "Dal velmi jasně najevo, že opatření ECB jsou především v zájmu největšího věřitele eurozóny, tedy Německa," řekl agentuře Reuters jeden z poslanců vládní koalice pravého středu. Draghiho slova následně potvrdil i jeden z opozičních poslanců.

Obavy Němců z růstu inflace Draghi zmírňoval poukazem na to, že větším rizikem je nyní v některých zemích eura naopak deflace. Na otázku, zda se jeho mise podařila, Draghi po skončení svého vystoupení řekl: "Och, to by bylo příliš ambiciózní. To musí zhodnotit ostatní."

"Ruce pryč od tiskařských strojů"

Několik poslanců vládních stran Draghiho vystoupení ocenilo. "Jeho odpovědi byly velmi přesvědčivé, a my tak můžeme německým občanům vzkázat, že tu a tam vyjadřované obavy z inflace jsou nepodložené," řekl člen strany CDU Norbert Barthle.

Před parlamentem Draghiho tak vlídné přijetí jako v Bundestagu nečekalo. Několik protestujících v červených tričkách demonstrovalo pod heslem "Ruce pryč od tiskařských strojů, pane Draghi!".

ECB zatím v rámci nového programu žádné dluhopisy nekupovala. Prvním adeptem na takovouto podporu bude zřejmě Španělsko, jehož vláda nyní zvažuje, zda podá ESM oficiální žádost o pomoc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist