Bývalý člen správní rady Goldman Sachs nebo Procter & Gamble si odsedí dva roky ve federální věznici. Hrozilo mu však až 25 let.

Třiašedesátiletý Rajat Gupta vynášel informace o Goldman Sachs svému příteli a šéfovi hedgeového fondu Galleon Raji Rajaratnamovi. Ten toho využíval k obchodování s akciemi investiční společnosti.

Gupta měl Rajaratnamovi říct o tom, že v hektickém období finanční krize bude do Goldman Sachs investovat Warren Buffett pět miliard dolarů, i to, že Goldmani ohlásí nečekanou ztrátu.

Rajaratnam už loni dostal 11 vězení za rozsáhlé obdobné podvody v insinder tradingu.

Kromě dvou let ve vězení dostal Gupta i pokutu pět milionů liber.

Problémy Bank of America

Ve spojitostí s finanční krizí v letech 2007 a 2008 navíc americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo jinou obří banku Bank of America kvůli údajnému podvodu s hypotečními cennými papíry.

Banka podle ministerstva prodala nekvalitní úvěry na bydlení hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac, a způsobila jim tak ztráty přesahující miliardu dolarů (19 miliard Kč).

"Podvodná činnost uvedená v dnešní žalobě byla ve svém rozsahu ohromně nestoudná," uvedl podle agentury Reuters prokurátor Preet Bharara. "Žaloba by měla být dalším jasným signálem, že bezohledné úvěrové praktiky nebudou tolerovány," dodal. Bank of America je podle aktiv druhou největší bankou ve Spojených státech.

Případ je první žalobou ministerstva týkající se prodeje hypotečních úvěrů agenturám Fannie Mae a Freddie Mac, nad nimiž v září 2008 převzala plnou kontrolu americká vláda. Agentury v minulosti vlastnily či garantovaly zhruba polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Byly však těžce zasaženy krizí na americkém hypotečním trhu. Letos vláda zahájila kroky k jejich postupné likvidaci.