Miloš Červenka (51)

Vzdělání:
Vystudoval Moskevský státní institut mezinárodních vztahů (1979-1985), teritoriální zaměření Čína. Má státnici z čínštiny.

Kariéra:
V letech 1986 až 1992 byl zaměstnancem Federálního ministerstva zahraničních věcí. Na jedné ze zahraničních cest doprovázel Olgu Havlovou. Ta si ho vybrala pro správu majetku Václava a Olgy Havlových. Zde poznal Karla Schwarzenberga, od něhož odkoupil jeho restituční nárok a začal se věnovat privatizaci státní půdy.
Od roku 2000 se zabýval pozemkovým developmentem - scelováním rozsáhlejších územních celků a změnami jejich využití.
V roce 2006 byl protiprávně obviněn z podplácení veřejného činitele, dva měsíce strávil ve vazbě. Po neúspěchu jednání o společném podniku s PPF omezil developerské aktivity a orientuje se na podnikání v oborech moderních geoinformačních technologií.

Soukromí:
Je ženatý, má čtyři děti. Jeho koníčky jsou běh a četba filozofické literatury.

Byl jsem poslední z významných pražských podnikatelů, který se nepokořil Pavlu Bémovi. To tvrdí o sobě Miloš Červenka, jemuž média dlouho přezdívala "největší pozemkový magnát".

Ale jenž po střetu s pražským primátorem a policejní mašinerií prožil šestileté vyšetřovací martyrium, které až letos skončilo plně osvobozujícím rozsudkem. Důsledky trestní kauzy poškodily i jeho připravovaný společný developerský projekt s PPF v roce 2007, akci v hodnotě několika miliard korun.

Dnes Červenka po konečném osvobozujícím verdiktu zvažuje žalobu na stát s požadavkem na odškodnění, svoji újmu vyčísluje na stamiliony korun. Ale ani po životním a profesním zvratu nepolevuje v podnikatelské aktivitě. Vrhl se na geoinformatiku, razantně se angažuje v diskusi o církevních restitucích - a také mu zbylo, jak tvrdí, "asi milion, možná půldruhého milionu" metrů čtverečních pozemků.

Kvůli nezákonnému obvinění v případu biolíh jste strávil ve vazbě skoro dva měsíce, pak šest let soudních tahanic. Jak vás to poznamenalo?

Nefňukal jsem. Měl jsem a mám vztek. Vztek na to, že si takovou věc může někdo prostě objednat. Nejde ale jen o zločinecké skupiny bývalých policistů. To je jen polovina příběhu.

Uvažujete o náhradě škody?

O uplatnění náhrady škody vůči státu uvažuji. Kauza skončila 10. června letošního roku po více než šesti letech, sama soudkyně odůvodnila osvobozující rozhodnutí ne tím, že mi čin nebyl dokázán, ale že se žádný skutek, ze kterého jsem byl obviněn, vůbec nestal. Ve spisu nenašla ani náznak důkazu. Ale důležité je uvědomit si, že škoda na jménu byla již stejně vykonaná.

A kdo vám tu újmu a škodu způsobil?

Jistě, obecně to byl stát. "Stát" ale nenosí ani kalhoty, ani sukně. Do vazby mne s vědomím mé neviny dovedli konkrétní lidé, konkrétní policisté, a oni naznačují, že konkrétní politici. Jenže pak si řeknete, že je divné, že ti politici, kteří možná způsobili moji nezákonnou vazbu a nyní balamutí a okrádají lidi téhle země, to sami nezaplatí - za "stát" to zase zaplatí lidé, voliči, kteří jsou podváděni... Takže náhrada škody vůči státu znamená, že to zaplatí lidé, kteří za nic nemohou, z vlastní peněženky. To se mi nelíbí.

Vy ale máte na mysli konkrétní politiky. Které?

Samozřejmě podezření mám. Důkazy ne. Když se zeptáte deseti pražských politiků, co stálo za mou vazbou, řeknou vám - pan doktor Bém. Ten svého času prohlásil, že jsem poslední nepokorný podnikatel v Praze. (Reakce Pavla Béma viz Když orel lapá i mouchy ZDE.)

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 10 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru