Stát chce zpřísnit podmínky pro obchod s pohonnými hmotami, aby zamezil daňovým únikům. Obchodníci budou muset pro získání licence složit kauci 20 milionů korun, budou rovněž muset prokázat beztrestnost a bezdlužnost.

Opatření, které by mohlo začít platit už na počátku příštího roku, by mělo zamezit působení takzvaných bílých koňů, řekl v pondělí na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

 

Kauci nebude nutné skládat v hotovosti, ale bude moct být ve formě bankovní garance, upřesnil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Kauce bude sloužit jako trvalá jistina a obchodník o ni přijde, pokud se zúčastní daňového podvodu. Podle Kalouska by opaření mohlo minimalizovat daňové úniky na trhu s pohonnými hmotami, které ročně dosahují pěti až osmi miliard korun.

Opatření, které zavádí kauci, bude předloženo ve formě poslaneckého návrhu ODS a TOP 09. Podle Kuby je to nejrychlejší způsob, jak návrh prosadit. Opatření by mohlo platit už od 1. ledna, nejpozději od začátku druhého čtvrtletí.

Kuba předpokládá, že zavedení kaucí nezpůsobí zvýšení cen pohonných hmot u čerpacích stanic.

Konec malých pump?

Někteří distributoři budou mít s výší kauce potíže. Stát chce přísným opatřením omezit černý prodej: zakládání firem jen na oko a daňové úniky. Ty podle odhadů činí ročně osm miliard korun.

"Pro některé menší nezávislé firmy může kauce znamenat zásadní problém," řekl nedávno pro Hospodářské noviny Ivan Indráček, šéf Společenství čerpacích stanic v ČR. Kolik ze stávajících 1500 prodejců bude muset po zavedení kaucí skončit, si ale netroufá odhadnout.

Malí petrolejáři se novému opatření dlouho bránili. Nakonec ale ustoupili. "Dopad na menší obchodníky bude nepříjemný, ale daňové podvody a celý černý trh je větší zlo i pro nás. Zásadně deformuje naše podnikání i ceny," připustil Indráček.

Důsledkem bude mírný růst cen benzinu a nafty, minimálně u těch nejlevnějších pump. Prodejci odhadují, že v průměru o několik desetníků na litr. Česko totiž přijde o nejlacinější – nezdaněné – palivo, dodávané podvodníky.

A toho není málo. Petrolejáři odhadují, že jde o 15 procent z celkově prodaného množství a že nastrčení bílí koně figurují až ve třetině z registrovaného počtu 1500 obchodníků. Ti dodávají pohonné hmoty až o dvě koruny laciněji, než je běžná cena u poctivých plátců daně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist