Politické elity v USA i Evropě zbytečně prodlužují současnou ekonomickou krizi a doslova tak ničí lidské životy. Dopady dlouhodobé nezaměstnanosti jsou totiž mnohem vážnější, než riziko plynoucí z rostoucího dluhu. Ve své zatím poslední knize Skoncovat s krizí (v originále End this depression now!) to tvrdí americký ekonom a držitel Nobelovy ceny Paul Krugman.

Vlády by podle Krugmana měly místo škrtů zvýšit výdaje i za cenu dalšího zadlužování. Ekonomiky se totiž podle něj nacházejí v pasti likvidity, kdy se spotřebitelé a firmy bojí utrácet a investovat. Sedí na penězích, které si od nich soukromého sektoru může vláda výhodně půjčit a rozhýbat ekonomiku pomocí veřejných výdajů.

"Paradox spoření" totiž podle nositele Nobelovy ceny za ekonomii říká, že pokud se snaží všichni současně šetřit, v úhnru nakonec ušetří naopak méně, protože celkové příjmy klesají a ekonomika stagnuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.