Protikorupční policie v minulých dnech rozšířila obvinění bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) o podvod při privatizaci této firmy v roce 1999. Píše o tom MF Dnes.

Podle žalobce tak způsobili státu škodu téměř 1,7 miliardy korun.

Šestice bývalých manažerů byla dosud obviněna ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

"Obviněným je nově kladeno za vinu způsobení škody na majetku státu ve výši nejméně 1,685 miliardy korun," sdělil dozorující žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Vláda při privatizaci akcie státu v MUS prodala za 650 milionů korun.

Kupovali si firmu za její peníze

Podvodu se obvinění podle Šeredy dopustili v souvislosti s rozhodnutím vlády o privatizaci státem vlastněných akcií MUS přímým prodejem švýcarské společnosti Investenergy SA, kterou oficiálně vlastnila americká skupina Appian. Ta byla ale jen zástěrkou pro samotné manažery a s nimi spřízněné podnikatele, kteří zřejmě za peníze samotných dolů skupovali akcie pro sebe.

Policie si v minulých měsících vyžádala na poslední chvíli před skartováním data o obchodech s akciemi MUS ze Střediska cenných papírů. To jí zřejmě posloužilo spolu s údaji od švýcarských vyšetřovatelů k obvinění z podvodu a vyčíslení škody.

Obžalovaní i ve Švýcarsku

Exmanažeři mosteckých dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni letos v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Kromě těchto peněz po nich požaduje ministerstvo financí rozdíl mezi prodejní cenou akcií MUS při privatizaci a jejich údajně vyšší skutečnou cenou. Chce také, aby byla privatizace prohlášena za neplatnou.

Privatizaci MUS již roky prověřují také švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist