Evropský systém emisního obchodování (EU ETS) se stále míjí účinkem. Evropských povolenek (EUA) je na trhu moc, jejich cena je proto nízká, než byly původní předpoklady, a firmy to proto nemotivuje investovat do zelených technologií.

"Evropa rozdala povolenek hodně, do toho přišla krize, všem se snížila výroba a s ní i množství vypuštěných emisí, takže najednou mají všichni velký přebytek těchto povolenek," říká Roman Jandík ze společnosti Pravda Capital Trading.

Cena EUA v minulém týdnu zažila velký propad. Na druhou stranu ale klesá i cena kjótských kreditů (CER), které evropské společnosti využívají v tzv. SWAP transakcích (výměna EUA za CER/ERU kredity).

Rozdíl mezi cenami EUA a CER se dostal v minulých týdnech na nejvyšší hodnoty, což samozřejmě dává šanci evropským podnikům s přebytečnými povolenkami na současné situaci hodně vydělat. Jedná se o zlatý důl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.