Státy Evropské unie opět rozdělují jejich názory. Tentokráte jde hlavně o rozpočet Evropské unie, nad jehož výší (zatím zhruba 1 bilion eur) a podobou se snaží v Bruselu dohodnout evropští státníci.

Nejhlasitějším kritikem návrhu rozpočtu EU pro další programové období 2014 až 2020 je velká Británie. Pozornost se tedy upírá na tamního premiéra Davida Camerona, který přijel s úkolem vyjednat co nejlepší podmínky pro daňové poplatníky a Británii obecně.

Debaty se na půdě Evropské rady vedou hlavně o škrtech. Tedy spíše o tom, které země ze společného rozpočtu dostanou méně či více peněz.

Jak nakonec bude vypadat rozpočet EU pro dalších sedm let? Kdo z něj získá nejvíc, kdo nakonec prohraje boj o peníze? A jak se méně peněz pro novější státy EU projeví v Česku?

Na to jste se ptali politologa a ekonoma žijícího v Německu Petra Robejška.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Tom
Dobrý den pane Robejšku. Možná je to technikálie, ale zajímalo by mě, když se teď dohodnou na sedmiletém rozpočtu, jak moc se to ještě pak může rok z roku měnit?
Vitam tazatele. Operacni prostor existuje vzdycky, zejmena vzhledem k financne napjate situaci na vsech frontach
rozhovor
Ploska
Křivka zadlužování téměř všech států EU připomíná start rakety, která míří hodně daleko. Ani náznak po snižování zadlužování, natož náznak vyrovnaných rozpočtů. Může tohle dobře dopadnout?
Opovite si jiste sam. Ted jde pouze o to, za jakych okolnosti a s jakymi dusledky se finale odehraje. Podstatou problemu neni EU, nybrz skutecnost, ze spolecnost blahobytu se neda na Zapade udrzet v dosavadni forme.
rozhovor
Lukas
Dobry den, jak to je se zemedelstvim v EU. Planuje se nejake omezeni dotaci? A potrebuje Evropa vubec takovy system? Byl jsem v Rakousku u Dunaje a mel jsem pocit ze tam se zemedelcum dari mnohem lepe. Prece nemaji vykupni ceny mnohonasobne vyssi nez nasi. A jako mozna pricina me napadly zrovna dotace. Je to mozne? Diky.
Dotace Vas napadly pravem. Je zcela neusnosne, ale pro EU typicke ze vydaje na zemedelstvi, nikoliv nejmodernejsi prumyslove odvetvi, zabiraji 42 procent rozpoctu.
rozhovor
Ondřej
Dobrý den, nemyslíte si, že už je na čase, aby Německo konečně oficiálně převzalo iniciativu v určování směru vývoje EU? Je ta německá taktika nejprve razantního odmítání s postupnými ústupky stále jakýmsi projevem válečné viny nebo spíše odrazem slabosti Angely Merkelové (k tomu bych se asi přikláněl spíše)? Děkuji, Ondřej.
Oboji hraje roli. Nemecke elity trvaji na vecne vine sve zeme, kterou chteji vecne odcinovat obetmi na oltar Evropy. Ostatni zeme je v tom utvrzuji. Angela Merkel je silna uvnitr strany, ale velmi, velmi opatrna navenek. Jiste chape bezvychodnost situace, ale zrejme nechce byt tou, ktera se podepise pod rozpad eurozony. Podle meho nazoru ji ale nakonec nic jineho nezbyde.
rozhovor
Ondřej
Dobrý den, jak vnímá německá veřejnost sanování jiných členů z německých daní? Jsou si Němci stále vědomi převažujících přínosů (pouze pro Německo) společné měny nebo již převládá spíše naštvání?
Prevazujici vyhody pro Nemecko jsou umele udrzovanym mytem. Tim spise, ze jeste zdaleka nebyl predlozen zaverecny ucet cele operace. Prumerni obcane a sice cim chudsi tim vice, kritizuji politiku sve vlady. Zatim jeste pomerne polohlasem. Ale i presto si toho jiz nekteri poslanci vsimli a kritika Merkel se ozyva i v parlamentu.
rozhovor
Zdeněk Rychlý
EU hraje hru na "Císařovy nové šaty". Kdo všechno by mohl být tím dítětem, které vykřikne pravdu do světa, a kdo by to měl být především ? Kdo je tu vlastně největší farizej ? Komise?
Farizeji jsou evropske politicke spicky, rekl bych asi tak 1000 hodnostaru. Cilem jejich predchudcu a cilem jejich je pohodlne vladnuti. Jeho naklady ponesou danovi poplatnici. K farizejstvi patri i neztratit tvar a nemuset priznat vlastni chyby. V tom si mezi sebou take nezadaji. K farizejstvi patri i politika EK EZB. Kazda z techto instituci sleduje sve, pro obcnany irelevantni nebo skodlive zajmy.
rozhovor
Augustin Bocek
Je lepší pro Český stát míti pravdu sám, nebo raději se mýlit s celou Evropou ?
Je lepsi miti pravdu spolu s jinymi. To je take popis reality. Soucasna ceska vlada se chova, na rozdil od vlad predchozich, jako opravdovy zastance zajmu jejich obcanu. Mylit se s Evropou je naivni vira, doufat, ze deset malych cernousku nebude dohrano do konce. Bude.
rozhovor
Malin Gars
Domníváte se, že má EU, tento systém penězovodů a integrace dluhů, kde se problémy neřeší, jen odsouvají předpoládatelnou budoucnost ?
Ano, jedna se o ztratu tvare, viz vyse a jedna se sunk cost fallacy a jedna se o kupovani casu. Problemy se neresi.
rozhovor
Zyralt
Dobry den pane Robejsku, sdilite nazor pana Macha, ze by CR mela vystoupit z EU? Tento nazor byl pomerne presvedcive popsan v knize Jak vystoupit z EU. Kudy by se podle Vas mela EU ubirat, pokud si myslite, ze je vubec vhodne aby existovala i nadale? Diky, Zyralt
Nesdilim. Cesko je s EU geopoliticky neoddelitelne spjato. Je vhodne aby EU existovala nadala a sice jako zona volneho obchodu. Nic vice a nic mene. Pak by davala smysl.
rozhovor
ph
Dobrý den, pane Robejšku, domníváte se že v ČR existují politici schopní (1) identifikovat skutečné české zájmy ve vztahu k EU a (2) prosadit nějakou jejich část v jednáních s ní, pokud by byli u moci? (Dotaz nijak nesměřuje ke konkrétním jménům.) Jsou-li zde nějací, dle Vašeho názoru jich za poslední roky spíše přibývá nebo ubývá? Dokáže je EU zákulisními kroky, např. i přes spřízněná mainstreamová media, umlčet a eliminovat tak, aby se k moci nedostali nikdy?
Ano takovi politici existuji a premier k nim rozhodne patri. Prosazovat sve zajmy je pro maleho hrace slozite. Ale to neznamena, ze se ma podridit a jit se stadem. Tim spise, ze soucasna kontinentalni a globalni konstelace smeruje k rozpadu velkych celku a favorizuje bilateralni a trilateralni reseni. To prospiva i nam.
rozhovor
Pavel
Pane Robejšku, když tady čtu ten shluk spíše názorů než otázek okázale odmítající EU, musím se Vás jako člověka s poměrně skeptickým pohledem na EU zeptat: opravdu by bylo v dnešním globalizovaném světě lepší stát osamoceně, mimo ekonomické i bezpečnostní struktury? Nemohu ignorovat fakt, že velkou část podniků v ČR vlastní firmy ze zemí EU, kromě ČNB prakticky žádná banka není domácí, armáda má cca 25 tis.vojáků. A nejen to. Vyčleníme-li se ze společenství (které nepochybně není nebe na zemi a nevzniklo proto, aby se obyvatelům Česka žilo lépe, nicméně na svém teritoriu účinně udržuje mírové soužití), pozbudeme prostor, v němž můžeme prosazovat svoje zájmy. Budeme-li stát mimo, nedonutíme nikoho z rozhodujících hráčů, aby vůbec bral naše zájmy na vědomí. Jak známo, EU je koncept politický, který vznikl jako mechanismus udržení míru v Evropě, jemuž ekonomika slouží jako nástroj dosažení tohoto cíle (když se obchoduje neválčí se). Opačný pohled (zahrnující v sobě úvahy o návratu ke Společenství uhlí a ocele) je matoucí. Takže: opravdu je lepší destrukce EU? Opravdu je lepší stát nutně proti zemím v našem sousedství, které se na integraci dívají odlišně? Opravdu je lepší proti integraci (se všemi jejími bolestmi a nezdary) stavět nacionalismus 19. století, jehož důsledkem byly dvě světové války (jsem si vědom toho, že ČR není schopná světový konflikt vyvolat, ale může k němu přispět svou dezorientací)? Děkuji za odpověď.
Odkazuji na predchozi odpoved a pokracuji. Ekonomicke a bezpecnostni struktury ve spojeni s EU nejsou funkcni a tudiz nasi osamocenost neodstranuji. Podily zahranicnich firem na nasem prumyslu maji s EU jako takovou malo spolecneho. Mir v Evrope neni jednoznacne vysvetlitelny existenci EU. Tim spise, ze konflikty v EU rostou. Presvedcivejsi je pro me vysvetleni, ze mir v Evrope zarucuji demokraticke politicke systemy a nikoliv (pochybne) demokraticka supranacionalni organizace. Nestoji proti jinym zemim. Jednota a soulad prece nemohou jit tak daleke, ze zapreme vlastni zajmy a ohrozime stabilitu a socialni mir ve vlastni zemi. Integrace je opravnena jenom potud, dokud slouzi jejim clenum. Nacionalismus neni nutne jedina alternative k EU.
rozhovor
Anna Dudková
Dobrý den pane Robejšku, Mám obecnější otázku k EU. Zajímal by mě Váš názor na neustále opakovanou myšlenku, že evropská integrace způsobila mírový vývoj během posledních 60 let v Evropě. Neprobíhal by i tak vývoj v Evropě bez válek, vždyť podle základní teze mezinárodních vztahů spolu demokracie nikdy neválčí. A v Evropě po druhé světové válce byly pouze státy demokratické nebo takové, které se v demokracie přeměnily. Děkuji za Váš názor a mnoho úspěchů ve Vaší práci, kterou se snažím detailně sledovat, A. Dudková
Vazena pani Dudkova, Vasi otazku jsem v souladu s Vasim nazorem prave zodpovedel.
rozhovor
Jiří Čermák
Dobrý den, myslíte, že náš premier domýšlí svůj návrh na snížení zemědělských dotací, ne že by to nebylo potřeba, do té míry, že pokud se sníží dotace do zemědělství, stoupnou ceny potravin?
Zadne politicke rozhodnuti neni zadarmo. Vzdy je treba videt priority. Nase priorita je nesetrit ve strukturalni fondech, ale v zemedelske politice. Premier spravne odvadi pozornost na jine tema. Navic je zemedelska politika EU zaostale a udrzuje zaostalost. Ceny mnohych potravin by snizenim podpory pro zemedelce spise klesly. Ale to je zase jina otazka.
rozhovor
Jiri, Plzeň
Dobrý den. Co si myslíte o absolutní a neomezené moci 27 úředníků, kteří diktují zbytku Evropy politická rozhodnutí typu, kolik procent žen musí být ve vedení firem a o tom, co prohlásil Nigel Farage, že Evropská unie je monstrum a jde ke dnu?
Nigel Faragy popisuje evropske procesy s prijemnou otevrenosti. Komise je nepochybne gremium, jemuz chybi legitimace a ktere navic sleduje vlastni zajmy. Profesor Parkinson necha pozdravovat.
rozhovor
Krt
Pane Robejšku, už dlouho postrádám nějaký Váš nový blog či článek. Chápu samozřejmě, že nemáte potřebu psát ke každé hlouposti :) Ať se daří!
Dekuji za prizen. Mam ted hodne prace v Hamburku, ale jiz na cemsi pro muj blog pracuji.
rozhovor
Krt
Být proti tomu, jakým způsobem je EU dneskoncipována a slepena, a proti tomu, jak ji současné ne-elity vedou ke dnu, jistě neznamená být proti svým sousedům v Evropě, nemám pravdu? Srdečně zdravím.
Souhlasim s Vami.
rozhovor
RE
Myslí si, že problém je v tom, že služby celou EU neuživí. Co si myslíte Vy. Je reálné aby v brzké budoucnosti pracovalo 85% Evropanů ve službách?
Tzv. postindustrialni spolecnost je ve vaznych problemech, nejenom v EU. 85 procent ve sluzbach je nerealne anebo za cenu zretelne nizsi zivotni urovne. Mozna, ze se postindustrialni spolecnost ubira prave timhle smerem.
rozhovor
J. Kanioková
Dobrý den, mám možná hloupý dotaz, ale jaksi pořád nejsem schopna domyslet nový Schaubleho výmysl - Řecko si bude odkupovat svůj dluh zpět. Proboha z čeho? Kdy se do Evropy vrátí zdravý rozum a nazývání věcí pravými jmény? Proč se pořád straší Německu pohromou, kdyby Řecko vystoupilo? Kdy někdo přizná, že to přerozdělování je šílený nesmysl a obrovský zdroj korupce? Vždyť to je směšné, podívejte se na tohle grafické vyjádření. Vždyť to je šaškárna! Vždyť to je jako když - vařila myšička kašičku, tomu dala, tomu... http://wyborcza.biz/biznes/51,100896,12902204.html?i=0
Recku budou na odkupovani dluhu poskytnuty dalsi pujcky a pujde to tak 1 ku 4. Samozrejme, ze to jsou poutove triky. Protoze ani ty dluhy ktere Recko koupi nebude schopne zaplatit. Netesim se na okamzik a Schauble jiste take ne, kdy se to bude muset sdelit danovym poplatnikum. Motivy politiku jsem jiz popsal: neztratit tvar, sunk cost fallacy a ucet stejne bude plati nekdo jiny nez oni.
rozhovor
Ondřej
Nemyslíte si, že problémem české zahr. politiky vůči EU je prosazování českých zájmů, až když je pozdě? Při vyjednávání různých smluv apod. všechno odkýveme, ale následně nám vždycky něco vadí. Neměli bychom být více asertivnější právě při tom vyjednávání? Vždyť si v podstatě jakákoli země (pokud chce) vyjedná jakékoli vyjímky.
Radeji pozde nez vubec ne. Vyjednavani smluv obstarala jina garnitura ceske politiky. Udelala chyby, ale zaroven je jasne, ze hrac nasi velikosti, ktery navic neco chtel nema moc prostoru proto dupnout si.
rozhovor
Ivana
Pokud tedy podle vás nemá smysl usilovat o vystoupení z EU v duchu p. Macha, jak tedy můžeme přimět těch 1000 "farizejů" k tomu, aby začali brát ohled na naše zájmy - a tím nemyslím, zájmy "české", ale zájmy "evropského občana"
K tomu dojde pouze tak, ze budou vystaveni tlaku zevnitr vlastnich zemi. Tak funguje demokracie. Cameron take neni nadseny, ze ho jeho strana tlaci k tvrdemu pristupu k EU rozpoctu.Take by si radeji usetril konflikty s "kolegy". Ale nic jineho mu nezbyva. Mimochodem to je normalni ekonomie chovani kazdeho z nas. Minimum namahy a maximum zisku.
rozhovor
pavel
dobrý den, jste jeden z mála, který říká pravdu nahlas - děkuji. dotaz: neměli mayové na mysli konec EU místo světa? :-)
Zajimavy nazor. Ale vzhledem k tomu, jak ruznorode se daji majske predpovedi dovypocitat tak meli zrejme na mysli obecny chaos, ktery v dnesnim svete vladne. Dekuji za dotazy a preji hezky weekend.
rozhovor

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist