V sobotu pozdě večer nebude několik hodin možné koupit letenky ČSA kvůli úpravě systémů. Klientů by se to prakticky nemělo dotknout, řekl IHNED.cz mluvčí aerolinií Daniel Šabík.

České aerolinie sjednotí své výpočetní systémy na nové platformě Amadeus Altéa. Chtějí tak ušetřit desítky milionů korun ročně. Modernizace má umožnit rozvoj nových služeb a zvýšit komfort pro cestující.

Sjednocení rezervačního, ticketingového a inventárního systému spolu s databází elektronických letenek na jednu platformu má zajistit jejich stabilitu a zvýšit rychlost vzájemné komunikace.

"Současný stav je zastaralý, nevyhovující a nejnákladnější ze všech možných řešení. České aerolinie tímto krokem výrazně uspoří na nákladech v řádech několika desítek milionů korun ročně," uvedl viceprezident ČSA pro obchod a marketing Jiří Marek. Bez sjednocení systémů by ČSA nemohly zavést například odbavení přes telefon nebo rezervační řešení Single PNR.

V první fázi se modernizace a převod budou týkat těch systémů, které spravují a řídí všechny lety společnosti, tedy dostupnost kapacit, vytváření rezervací, vystavování a databáze letenek. Celý převod uskuteční v noci ze soboty 1. na neděli 2. prosince tým specialistů ČSA, Českého Aeroholdingu a společnosti Amadeus.

Během přechodu budou některé služby, například možnost rezervovat nebo zakoupit letenky, hůře dostupné nebo na nezbytně dlouhou dobu dočasně odpojeny.

"Podle plánu systém prodeje letenek nebude fungovat v sobotu od deseti večer asi do jedné ráno," řekl IHNED.cz Šabík. "Pokud někdo zaplatí letenku přes internet, tak ta letenka mu přijde do mailu až s tím několikahodinovým zpožděním," říká.

V době úprav mají ČSA pouze jeden let do Tel Avivu. Pokud by se ale z nějakých důvodů výpadek protáhl do sobotního rána, což dopravce nepředpokládá, nebylo by možné letenky kupovat ani přes jiné prodejce jako Student Agency. Ani ostatní prodejci se totiž bez spolupráce s databází ČSA neobejdou.

V březnu příštího roku budou ČSA a Amadeus pokračovat druhou fází zaměřenou na všechny odbavovací systémy.