Státní příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie zůstane příští rok zachován v současné výši 11,7 miliardy korun. I přes zachování letošní výše příspěvku ale elektřina v příštím roce zdraží. Vyplynulo to z pátečního jednání sněmovního hospodářského výboru s představiteli vlády.

Podle původních plánů vlády se měl příspěvek v příštím roce snížit na 9,7 miliardy korun, což by znamenalo výrazné zvýšení cen elektřiny.

Jednání výboru se zúčastnili ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině.

"Kdybychom zůstali na těch 9,7 miliardy, tak by (cena) rostla až přes 600 korun. Tímto opatřením se pravděpodobně podaří udržet tuto částku pod 600 korunami na megawatthodinu, někde kolem 583 korun za megawatthodinu," řekl Kuba.

Kuba ale zároveň zdůraznil, že uvedená cena představuje odhad jeho ministerstva. Konečné rozhodnutí o poplatku spotřebitelů za obnovitelné zdroje podle něj musí vynést Energetický regulační úřad. Jeho rozhodnutí však může přijít teprve poté, co vláda výši příspěvku 11,7 miliardy oficiálně schválí.

Zvýšení státní podpory pro obnovitelné zdroje je podle Hanáka klíčové pro zachování konkurenceschopnosti českého průmyslu, kterou vysoké ceny elektřiny ohrožují. Rozhodnutí ministrů Kuby a Kalouska proto Hanák ocenil. "Jde to plošně pro všechny firmy, veškeré podnikatele, zaměstnavatele a živnostníky," řekl.

"Byť je situace ve státním rozpočtu mimořádně napjatá, tak konkurenceschopnost českého průmyslu a s ní související zaměstnanost je priorita, kterou nelze opomenout," řekl k tomu Kalousek. Vyjádřil přesvědčení, že vláda bude se zvýšením příspěvku na obnovitelné zdroje souhlasit.

Kalousek na tiskové konferenci také řekl, že zvýšení státního příspěvku o dvě miliardy korun nebude mít vliv na deficit státního rozpočtu. Má prý připravené tři varianty, které by umožnily zvýšené výdaje na podporu obnovitelných zdrojů v rozpočtu kompenzovat.

Kuba s Kalouskem zároveň uvedli, že se v červnu chtějí znovu sejít se zástupci hospodářského výboru sněmovny a Svazu průmyslu a dopravy, aby jednali o dalším postupu. "Dáme na stůl svá čísla (o vývoji za prvních pět měsíců roku) a budeme diskutovat o tom, zda je potřeba ještě dále intervenovat, jak tu situaci řešit," řekl Kalousek.