V počátku programu Nová zelená úsporám proplatí stát celkem 1,4 miliardy korun na zateplení majitelům rodinných domů. Do programu zařadí práce započaté od 1. ledna příštího roku.

Žádosti o dotaci na rekonstrukci domu budou občané moci podávat od srpna.

Na tiskové konferenci v sídle vlády to novinářům řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Vláda si od dotačního programu slibuje vytvoření 70 000 pracovních míst a podporu úspornějšího bydlení.

Podle předchozích odhadů bude mít program k dispozici 28 miliard korun z prodeje emisních povolenek a dalších deset miliard z evropských fondů, celkem tedy 38 miliard korun.

Program potrvá od příštího roku do roku 2020.

"Především se vyvarujeme chyb, které byly obsaženy v tom původním programu," řekl premiér Petr Nečas. Dotace bude vláda financovat penězi získanými z dražby emisních povolenek.

Podle Nečase je zateplení domů lepším stimulem pro ekonomiku než masivní podpora fotovoltaiky.

"Program bude přínosem především pro malé a střední firmy, které dnes hůře dosahují na zakázky ve stavebnictví," uvedl Nečas. Dotace podle něj budou stimulem též pro služby, dopravu a výrobu navázanou na stavebnictví.

Premiér také očekává, že program kromě rekonstrukcí podpoří výstavbu nových ekologičtějších sídel, jako jsou energeticky pasivní domy.

Finanční podpora bude směřovat hlavně k majitelům rodinných domů. Veřejné budovy budou představovat 30 procent z podpořených rekonstrukcí. Výše podpory v programu bude podle návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) záviset na podílu uspořené energie. Vlastníci rodinných domů nebudou moci čerpat podporu z jiných dotačních programů.

Program nahrazující Zelenou úsporám patří mezi opatření, která mají pomoci k obnovení hospodářského růstu. Na nový program podporující úspory energií čekají netrpělivě výrobci polystyrenu a dalších izolačních materiálů. MŽP předpokládá, že podpora nebude jako dosud čistě dotační, ale její část bude v podobě úvěrů.

Tabulka 1 - závislost podílu státní podpory na energetické úspoře získané rekonstrukcí:

 

Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 pct. Podpora 25 pct. z nákladů
Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 pct. Podpora 35 pct. z nákladů
Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 pct. Podpora 50 pct. nákladů

 

Tabulka 2 - rozdělení dotačních prostředků státu:

 

objekty k bydlení - rekonstrukce 55 pct.
objekty k bydlení - nová výstavba 15 pct.
objekty veřejných služeb - rekonstrukce 24 pct.
objekty veřejných služeb - nová výstavba 6 pct.