Francouzský prezident François Hollande vyzval indického šéfa globální ocelářské skupiny ArcelorMittal Lakshmiho Mittala, aby zachoval ohrožená pracovní místa v severofrancouzské ocelárně Florange.

Pohrozil, že vláda by mohla v opačném případě zestátnit celý tento závod. Napsal to dnes britský list Financial Times s odkazem na sdělení z úterní večerní schůzky mezi Hollandem a Mittalem.

 

Hollande na schůzce Mittalovi řekl, že je nutné zabránit zrušení 629 míst ohrožených navrhovaným uzavřením dvou vysokých pecí ve Florange.

Před setkáním prezident novinářům řekl, že položí na stůl možnost dočasného zestátnění celého závodu v případě, že ArcelorMittal bude na plánu trvat.

ArcelorMittal už není ve Francii vítán

Večerní schůzka následovala poté, co Mittalovu společnost ostře napadl krajně levicový ministr pro reindustrializaci Arnaud Montebourg.

Ten obvinil skupinu z toho, že lže, nerespektuje Francii a neplní sliby, které dala vládě v roce 2006, kdy indická Mittal Steel převzala evropskou skupinu Arcelor. Montebourg naznačil, že ArcelorMittal už není ve Francii vítán.

ArcelorMittal, který vlastní i největší hutní podnik v České republice, dříve uvedl, že dvě vysoké pece ve Florange bude muset zavřít, a dal vládě čas na nalezení jejich kupce do této soboty.

Vláda ale tvrdí, že pece jsou životaschopné jen ve spojení s celým závodem, a chce, aby v případě uzavření pecí předal Mittal státu celou ocelárnu ve Florange, aby pro ni mohla najít kupce.

ArcelorMittal to odmítl s tím, že závod ve Florange, který zahrnuje i válcovnu oceli a další provozy, je klíčový pro zbytek francouzských operací skupiny. ArcelorMittal zaměstnává ve Francii asi 20.000 lidí.

Obavy investorů

Spor obnovil obavy investorů z nepřátelství socialistické Hollandovy vlády k byznysu.

Starosta Londýna Boris Johnson v úterý na návštěvě Indie zesměšňoval snahu Paříže diktovat podnikatelům, co mají dělat, a vyzval tamní investory, aby šli do Británie.

"Po demarši pana Montebourga nečekejte, až vás tam začnou pronásledovat sansculoti, kteří ovládli pařížskou vládu," řekl Johnson na setkání s indickými podnikateli v Dillí v narážce na militantní pařížskou chudinu za Velké francouzské revoluce.

"Nečekejte, až vás režim pana Hollanda naloží do popravčí káry. Pojďte do Londýna," dodal Johnson, známý svými provokativními vyjádřeními.

Britská vláda vzala minulý týden na vědomí, že indická ocelářská skupina Tata Steel, která v roce 2008 koupila britsko-nizozemskou společnost Corus, rozhodla zrušit v Anglii a Walesu 900 pracovních míst a uzavřít 12 provozů.

Tata Steel chce omezit ztráty z evropských operací, na nichž se podepisují zejména vysoké náklady na energii v důsledku rozsáhlé podpory obnovitelných zdrojů a tlaku na omezování emisí.