Na odkupu řeckých dluhopisů vydělají hlavně hedgeové fondy. Některé z nich získají až dvojnásobek toho, co do dluhopisů investovaly.

Řecko hodlá soukromým věřitelům dát za každé dlužné euro v průměru 35 centů.

Řada hedgeových fondů ale řecké dluhopisy skoupila od jiných investorů, některé z nich nakupovaly při průměrné ceně 18 centů za každé euro.

Řecko zahájilo odkup svých státních dluhopisů v pondělí a využije k němu takzvanou modifikovanou holandskou aukci. To znamená, že investoři do 7. prosince oznámí, za kolik jsou ochotni své dluhopisy prodat, a teprve pak bude stanovena kupní cena.

Řecko podle tamní agentury pro správu státního dluhu (PDMA) stanovilo minimální cenové pásmo 30,2 až 38,1 centu za euro, zatímco maximum je v pásmu 32,2 až 40,1 centu za euro.

To znamená, že řada hedgeových fondů, které skupovaly dluhopisy za cenu do dvaceti centů za euro, bude mít víc než 100% zhodnocení.

Atény už dříve avizovaly, že na odkup dluhopisů nehodlají vynaložit víc než deset miliard eur (téměř 253 miliard Kč), které obdrží od evropského záchranného fondu EFSF.

Podle odhadů by se Řecko mělo zbavit dluhu ve výši okolo 20 miliard eur (asi 505 miliard Kč).

Luxusní hostina pro supy

"Evropské instituce připravily luxusní hostinu pro supy, kteří se slétali na Řecko v dobách, kdy se zdálo, že je v posledním tažení," uvedl k odkupu dluhopisu hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Podle něj naopak penzijní fondy, které drží dluh od aukce až do splatnosti, by na odkupu výrazně prodělaly. Je tak možné, že tyto fondy nebudou mít o zpětný odkup zájem, budou držet dluhopisy do splatnosti a doufat, že jim Řecko zaplatí jmenovitou hodnotu dluhopisů.

Odkup dluhopisů je klíčovou podmínkou k tomu, aby Řecko mohlo pokračovat v čerpání slíbené finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Bez této pomoci by Řecku reálně hrozilo riziko státního bankrotu.

Odkup řeckých státních dluhopisů se dohodl minulý týden na schůzce věřitelů, což je vedle zemí eurozóny také Mezinárodní měnový fond (MMF). Na schůzce se dohodly také další podmínky pro snižování zadlužení Řecka a věřitelé rovněž schválili, že uvolní další tranši slíbeného úvěru.

Řecko má ještě do konce roku dostat asi 34 miliard eur, zbytek z asi 44 miliard má začátkem příštího roku uvolnit měnový fond.