V senegalském hlavním městě Dakaru vznikne památník obětem otroctví podle návrhu českého architektonického studia Helika. Týdeníku Ekonom to potvrdil výkonný ředitel Heliky Pavel Pol. "Je to pro nás zajímavá stavba a skvělá reference. Není to nic, na čem bychom závratně zbohatli. Ale je to něco, o čem se, jak věříme, bude psát i ve světových architektonických publikacích," řekl Pavel Pol.

Stavba s názvem „Mémorial de Gorée“ symbolizuje loď, název odkazuje na jméno ostrova nedaleko Dakaru, kde se otroci v krutých podmínkách soustřeďovali před jejich odvozem do Ameriky.

Stavbu památníku podle českého návrhu osobně podpořil a schválil senegalský prezident Macky Sall. Rozpočet stavby se v přepočtu pohybuje mezi 12 až 13 miliony eur. Památník podle projektu českých architektů a pod jejich dohledem by měl být na útesu na dakarském pobřeží postaven do dvou let.

Senegalská vláda se pro památník otroctví snažila najít vhodný návrh už několik let. Uspěli až Češi, kteří už mají s projekty v západní Africe své zkušenosti. Helika projektovala například nemocnici a administrativní centrum v gabonském hlavním městě Libreville.


 

Pozor vytunelováno!Jaký dalším českým firmám se již podařilo uspět v Africe?
Jací jsou Afričané spotřebitelé a zákazníci?
Přehledně, jaká jsou pro a proti investování na africkém kontinentu?

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE. NAJDETE V NĚM MIMO JINÉ I ROZHOVOR S BÝVALÝM NIGERIJSKÝM PREZIDENTEM.

banner 2