Umístění desítek samoobslužných balíkomatů v Česku si podle šéfa společnosti Integer pl. Rafała Brzoska vyžádá investici ve výši 2,5 milionu eur.

"Investice budou kromě instalací samotných poštomatů zaměřeny do integrace s informačním prostředím velkých odesílatelů, jakými jsou třeba e-shopy," říká pro IHNED.cz.

Největší polský soukromý doručovatel, který je nováčkem na našem trhu, očekává, že služba začne generovat zisk nejdříve v roce 2014. Do té doby je firma připravena ji dotovat.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Proč jste se rozhodli vstoupit na český trh?

Tento model se nám osvědčil na Slovensku, kam jsme vstoupili v polovině letošního roku a Česká republika je velmi podobný trh. Jsme sousedé a naše značka už je v regionu zajetá.

Česko je navíc velmi rozvinutý trh a my předpokládáme, že poroste. Například segment doručování zásilek od firem k soukromým zákazníkům vzrostl v roce 2010 meziročně o 7,5 %. Posléze chystáme expanzi do celé Evropy.

Byla impulzem pro váš vstup na český trh liberalizace českého poštovního trhu?

Ani bych neřekl. My jsme především sledovali, jestli je český trh už dostatečně dospělý. Dospělý v tom smyslu, že už je český zákazník například dostatečně zvyklý nakupovat na internetu. Známkou dospělosti je také počet doručovaných balíků.

Kde budou vaše automaty umístěny? 

Do dvou měsíců chceme umístit až 100 balíkomatů po Česku. Začneme Prahou a budou následovat větší krajská města. Snažíme se jednat s největšími řetězci a značkami, ale zatím nemůžu být konkrétnější. Na Slovensku se nám velmi osvědčila spolupráce s obchody Tesco nebo Kaufland, s nimiž jsme i dělali komunikační kampaň.

Jak velkou investici spolkne rozjetí této služby v Česku?

Předpokládáme investici ve výši 2,5 milionu eur. Investice budou kromě instalací samotných poštomatů zaměřeny do integrace s informačním prostředím velkých odesílatelů, jakými jsou třeba e-shopy. Chceme spolupracovat s těmi největšími. V celé Evropě chceme nejbližších třech letech investovat více než 300 milionů eur.

Za jak dlouho očekáváte, že se vám taková investice navrátí?

Předpokládáme, že tato služba začne vydělávat v roce 2014. Nějakou dobu ji ale bude potřeba dotovat.

Na jaký další trh se chystáte?

V tuto chvíli vstupujeme také do Velké Británie.

Face to Face: Jak se zavedené banky vyrovnávají s příchodem nové konkurence