Podniky přivítaly vyjasnění situace kolem nových sazeb daně z přidané hodnoty. Prezident Václav Klaus v pátek podepsal vládní daňový balíček, který sazby DPH od ledna zvyšuje o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Pro české firmy to znamená, že se nemusejí připravovat na několik možných scénářů a mohou sestavit nové ceníky nebo faktury svým odběratelům.

V Ústecké chemičce Spolchemie zvažovali, že kvůli změnám v DPH omezí během ledna dovolené klíčových pracovníků účetního systému. Ti si teď mohou oddechnout.

"Je dobře, že to je podepsané už teď, během toho posledního týdne by se to mělo stihnout připravit. A také jsme rádi, že je ohledně DPH jasno," řekla mluvčí chemičky Marie Logrová.

Po středečním přijetí daňových zákonů ve Sněmovně se čekalo, jak se zachová prezident. Pokud by se schvalování protahovalo, začala by od ledna platit již dříve přijatá sazba 17,5 procenta a nyní prosazované sazby DPH by zřejmě přišly na řadu až v průběhu roku.

Personálního ředitele skláren AGC Libora Sehnala prezidentův krok potěšil.

 

"Určitě je to pořád lepší, než kdyby se dělala změna až během roku. Je to tedy dobrá zpráva, ale trochu ji přebíjí, že celá změna DPH se prostě udělala na poslední chvíli a příliš pozdě," řekl. Kvůli DPH se firma obávala, aby byla schopna odběratelům vůbec od ledna správně fakturovat. Poslední prosincový týden bude podle Sehnala proto hektický.

Možné dodatečné náklady v desítkách milionů korun očekávali například mobilní operátoři, kteří se museli chystat na oba lednové scénáře, tedy na sazbu 17,5 procenta nebo 21 procent místo dosavadních 20.

Telefónica nový ceník, který vychází ze sazby 21 procent, zveřejní na svých stránkách ještě v pátek. Podle mluvčího Hany Farghaliho část tarifů zůstane po započtení daně stejná jako dosud, u některých se změní minutové hovorné nebo měsíční paušální poplatek.

Zvýšenou DPH u většiny tarifů do ceny zahrne T-Mobile.

"Základní cenu bez DPH tedy operátor sníží tak, aby koncová částka zůstala pro zákazníky stejná," uvedl mluvčí Jiří Janeček. U nejpoužívanější předplacené Twist karty Našim ponechá koncovou cenu včetně DPH beze změny.

"Jsme velmi rádi, že prezident do situace vnesl jistotu, můžeme nyní pracovat již jen s jedním scénářem, což nám výrazně zjednoduší práci," uvedla mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru