K Rusku patří nejen vodka a balet, ale i vášeň pro hodinky. V nejstarší ruské továrně Raketa, založené roku 1721 na carův příkaz, dodnes vyrábějí hodinky, jejichž název inspiroval let prvního kosmonauta.

Na Západě byl však přijat spíše jako hrozivá narážka na sovětské rakety s jadernými hlavicemi. Ostatně hodinky se čtyřiadvacetihodinovým ciferníkem se hodily jak polárníkům, tak i posádkám atomových ponorek. Nechyběl ani model pro slepce, s odklopným sklíčkem.

Továrna v "ruských Versailles" čili Petrodvorci u Petrohradu, původně opracovávala kameny určené pro carský letní palác romanovské dynastie Petěrgof. Nedaleká továrna, která se na výrobu hodinek vrhla více než dvě století po svém vzniku, po druhé světové válce, je spíše záležitostí pro fajnšmekry.

Možná paradoxně, možná historicky spravedlivě, podnik v časech tržní ekonomiky spasili před krachem aristokratičtí potomci carových dvořanů, kteří před třemi lety v roli domácích a zahraničních investorů Raketu převzali. Křeslo v dozorčí radě dostal i jeden z Romanovců, členů někdejší vládnoucí dynastie.

Zakrátko všichni z fabriky dostali od nových šéfů výpověď. "S pracovníky bylo hodně problémů. Pracovali tak, jak byli zvyklí celý život, nechtěli se naučit nic nového, trucovali," vysvětlil francouzský designér s ruskými kořeny Jacques von Polier, který stál u zrodu vpádu do soukolí zbytků kdysi mocného sovětského hodinářského průmyslu.

Počet vadných kusů? Nula

Po měsíční přestávce ale vedení firmy přijalo prakticky všechny zaměstnance zpět. Psychologický tah se podle časopisu Forbes vyplatil: motivace navrátilců prudce stoupla.

"Kdysi bylo povoleno pět procent zmetků z pětimilionové výroby. Teď je procento vadných kusů nula," uvedl jeden z ředitelů Anatolij Čerdancev. Podnik se z továrny změnil v manufakturu, kde se většina operací provádí ručně.

Ale i pro investory se "hobby" změnilo v seriózní podnikání. Nastoupili švýcarští specialisté se zkušenostmi z věhlasných značek Rolex, Breguet, Piaget, Omega či Maurice Lacroix.

Rakety jsou mnohem levnější, prodávají se v ceně od 7000 po 24 000 rublů (přibližně 4 500 až 15 000 Kč).

Poslední ruský závod, který své hodinky už půl století vyrábí od A po Z, už nechrlí miliony strojků. Nové časy jej donutily sázet raději na kvalitu než kvantitu. S roční výrobou okolo 30 000 hodinek je ale podnik ve ztrátě.

Investoři prodělávají na 100 000 dolarů měsíčně, ale věří, že znásobením produkce i vývozem součástek do Švýcarska se podaří za pár let situaci zvrátit. Hodily by se i zakázky od státu - a tak "rakety" dostal i vrchní velitel nejen raketových vojsk, prezident Vladimir Putin.