Česká a slovenská ekonomika mají i dvacet let po rozdělení mnohé společné. U obou je tím, co drží ekonomiku nad vodou, vývoz. A v obou případech je export závislý na výrobě aut a dopravních prostředků.

A v mezinárodním obchodě jsou obě země pro sebe stále významné. Slovensko je druhá nejčastější země, kam míří české výrobky. Před východními sousedy jsou jen ti západní - Německo. Přesto se ze Slovenska do Česka už řadu let víc vyveze, i když do Česka více vyváží Německo, Čína nebo i Polsko.

Pro Slovensko je Česko druhým nejdůležitějším partnerem - a to jak v oblasti importu, tak i exportu.

V roce 2011 se ze Slovenska do Česka vyvezlo v přepočtu o padesát miliard korun víc, než kolik putovalo opačným směrem.

anketa: Bylo dobře, že se Československo rozpadlo?

Ročně se mezi oběma zeměmi zobchoduje zboží a služby za téměř 350 miliard korun. Při přepočtu na eura se z Česka vyveze dvakrát víc zboží než ze Slovenska.

 


Text je součástí speciálu IHNED.cz 20 let Česka. Další texty si přečtete ZDE.


A co se nejčastěji převáží? Auta i jejich díly. Část produkce se totiž vyrábí v obou zemích. Velký nárůst je patrný i u strojů – zejména v případě Česka. Jejich vývoz se totiž zdesetinásobil. Zato z pohledu exportu výrazně upadá význam uhlí, nábytku, dřeva či oblečení.

Postupně k přebytkům

V prvním roce od rozdělení obě země dovezly víc, než vyvezly. V Česku se rozdíl mezi dovozem a vývozem zvyšoval až do roku 1996, kdy se dovezlo o 153 miliard korun víc, než se vyvezlo. V roce 2005 se poprvé v historii Česka stalo, že se více vyvezlo, než dovezlo.

To Slovensko mělo přebytek už v roce 1994, ale hned další rok spadla bilance zahraničního obchodu do schodku. Dlouhodobě do přebytku slovenský zahraniční obchod přešel až v roce 2009.

Přestože se oběma zemím daří čím dál víc vyvážet, v rámci Evropy zůstávají okrajovými zeměmi. Český export se totiž na celkovém vývozu Evropské unie podílí dvěma procenty, ten slovenský procentem.