Švýcarská soukromá banka Wegelin & Co. ve čtvrtek u okresního soudu v Manhattanu přiznala vinu v obvinění, že pomáhala bohatým Američanům k daňovým unikům.

Banka pomohla ukrýt Američanům na účtech v zahraničí nejméně 1,2 miliardy USD (23,1 miliardy korun). Wegelin je první zahraniční bankou obžalovanou americkými úřady v moderní historii.

Wegelin byla založena v roce 1741 a je nejstarší švýcarskou bankou.

Kvůli obvinění na počátku loňského roku prodala veškeré své aktivity mimo Spojené státy. Firma dodala, že jakmile bude dokončen její spor ve Spojených státech, přestane působit jako banka.

Úřady obvinily banku loni v únoru. Obvinění bylo těžkou ranou pro švýcarskou národní tradici přísného bankovního tajemství.

Wegelin se s ministerstvem spravedlnosti dohodla, že zaplatí odškodné 57,8 milionu USD. Z toho 20 milionů získá daňový úřad a 22 milionů je pokuta.

Zbývajících 15,8 milionu USD je odhadovaný zisk z amerických operací, který má propadnout státu. Odškodné musí ještě schválit soud. Rozsudek by měl být oznámen 4. března, napsala agentura Reuters.

Švýcarsko a Spojené státy již několik let vedou spor kvůli daňovým únikům. V roce 2009 banka UBS zaplatila za urovnání sporu v případě daňových úniků 780 milionů USD a odevzdala do USA jména 4500 klientů.

Wegelin se poté podle soudu zaměřila právě na bývalé klienty UBS. Skryté účty poskytla nejméně 70 daňovým poplatníkům. Banka využila toho, že ostatní švýcarské ústavy pod tlakem amerických úřadů tyto služby přestaly nabízet.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist