Česko by si nemělo hrát na energetickou soběstačnost, říká v rozhovoru pro IHNED.cz profesor Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK.
Elektřinu můžeme dovážet od Severního moře nebo ze Sahary, pokud to pro nás bude výhodné, podobně jako dovážíme jiné životně důležité suroviny, tvrdí ekolog.
Česká republika by podle něj měla rozvíjet pestrou škálu obnovitelných zdrojů, ještě důležitější je ale využití nových technologií pro snižování energetické náročnosti a spotřeby domácností i průmyslu.
Podle loni zveřejněné studie britského meteorologického ústavu se globální oteplování zastavilo před 16 lety? Jak to tedy je, otepluje se vůbec?
Rozhodně se otepluje. Pokud chceme zkoumat trend, jsou roky příliš krátká doba, musíme srovnávat přinejmenším dekády.
Teplota je ale jen jeden z parametrů klimatického systému. Jsou to také výkyvy počasí, rozložení srážek, vzestup hladin oceánů. Víme, že tají ledovce v Antarktidě, ještě rychleji taje Arktida a ještě rychleji grónský ledovec. Existují regiony, které tomu velmi podléhají, jiné méně.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.