Česká bankovní asociace (ČBA) ve své aktualizované prognóze očekává v letošním roce stagnaci ekonomiky, zatímco v říjnu předpovídala růst o necelého půl procenta.

Oživení ekonomiky by mělo nastat v roce 2014, kdy by podle ČBA měla ekonomika růst o 1,9 procenta. Představitelé ČBA o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci.

Pro rok 2012 počítá ČBA s poklesem ekonomiky o 1,1 procenta.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Spotřeba domácností klesla v roce 2012 výrazněji, než by odpovídalo vývoji jejich disponibilních příjmů. Propad domácí poptávky se tak stal hlavním důvodem poklesu ekonomiky v roce 2012. Letos lze čekat obrat tohoto vývoje, což je pozitivní zpráva," uvedl předseda Vědeckého grémia ČBA Luděk Niedermayer.

Banky budou více půjčovat

Česká národní banka v aktuální prognóze z listopadu počítá letos s velmi mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta.

Ministerstvo financí podle poslední prognózy z října odhaduje letos růst ekonomiky na 0,7 procenta.

Navzdory stagnaci ekonomiky bankovní sektor letos pravděpodobně zaznamená kladný růst úvěrů i vkladů, vyplývá dále z prognózy.

„Odhad růstu klientských úvěrů  v roce 2013 představuje 2,5 %. Růst by měly vykázat úvěry obyvatelstvu (+3,5 %), ale také úvěry podnikům (+1,6 %). Klientské vklady porostou o 2,4 %. To odpovídá prognózovnému obratu ekonomiky k pozitivnímu růstu. V roce 2014 můžeme čekat ještě posílení tohoto trendu,“ řekl Pavel Sobíšek, člen Vědeckého grémia ČBA a hlavní ekonom UniCredit Bank.

ČBA počít letos s růstem úvěrů domácnostem o 3,5 procenta a nefinančním podnikům o 1,6 procenta. Příští rok by měl růst navíc zrychlit.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí.

Aktuální prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků ČSOB, České spořitelny, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Komerční banky a GE Money Bank.

Odhady ČBA 2013 2014
Vývoj HDP v % 0 1,9
Inflace 2,4 % 2,2
Kč/EUR 25,32 24,40
Růst bankovních úvěrů domácnostem(%) 3,5 4
Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%) 1,6 3,5
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru