Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) doporučí vládě zpoplatnit všechny silnice první třídy pro nákladní dopravu. Reálné je podle něj zavést mýto na silnicích první třídy od roku 2017, tedy po skončení platnosti nynější smlouvy o provozování mýta. Stanjura to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Plzeňský hejtman a stínový ministr dopravy Milan Chovanec (ČSSD) s návrhem souhlasí. Zároveň by ale rád zpoplatnil i některé silnice druhé třídy, aby se zabránilo kamionům objíždět zpoplatněné úseky.

České sdružení autodopravců Česmad souhlasí s mýtným na silnicích I. třídy asi na trase v délce tisíc kilometrů z celkového počtu  silnic. Ve zbytku by se zřízení mýtných bran nevyplatilo, soudí.

"Jinde je provoz tak malý, že by se na doplácelo z toho, co se vybere na dálnicích," řekl pro IHNED.cz mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix. Česmad také míní, že tam, kde má vybírání mýtného snížit snížit nákladní dopravu, je lepší a levnější regulace pomocí zákazových dopravních značek. Jde například o Pražský okruh nebo obec Žebrák. "Protože, jak se ukázalo, mýtné jako regulační prvek stejně nefunguje," dodal.

 

 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se